750 miliard eur, 20 bilionů korun, 4 % HDP Evropské unie. To je krátká bilance schváleného „Fondu obnovy EU“. Z toho 390 miliard eur budou dotace, 360 pak půjčky členským zemím. Největší díl půjde Itálii, 82 mld. přímých dotací a 127 mld. potenciálních půjček, dohromady 209 mld. eur, tedy 28 % z celého fondu. A 140 mld. eur pak má jít do Španělska. Česko pak má z koláče dostat 24 mld. eur. A právě o tom diskutoval bývalý europoslanec ANO Pavel Telička, europoslanec ODS Alexander Vondra a vicepremiér a dvojí ministr Karel Havlíček v Událostech, komentářích.
Vondra na jednání ocenil, že se EU byla schopná na rozpočtu dohodnout. „Kdyby toho schopná nebyla, tak je to strašná zpráva pro finanční trhy,“ okomentoval druhý scénář. Ale poznamenal, že se jedná v jednáních o historický rekord v délce a doplnil, že i bez Britů je zřejmě nalézat shodu stále těžší. A premiér Babiš podle něho jako vyjednávač zcela selhal.
Telička měl z dohody radost. „Evropská unie vyšla z této krize a ze summitu posílená, a to politicky, ale nejen politicky. Zároveň je připravená generovat robustní finance rychlé pomoci potřebným, ať už regionům, podnikům a nebo vůbec občanům. Zároveň jsou tam některé kondicionality, které budou tlačit na členské státy, aby reformovaly, restrukturalizovaly a přicházely s projekty, které jsou pro 21. století. Které jsou prostě podmínkou pro to, aby Evropská unie byla globálně konkurenceschopná,“ řekl. A fond podle něho může prospět nejen ufinancování dluhu, ale může i v ČR podpořit využívání „inovativních technologií“ a „posune ji na špici“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas