Vladimír Putin si měl ve středu telefonovat s maďarským premiérem, který v neděli již potřetí výrazně obhájil své volební vítězství. Kreml o telefonátu sdělil, že ruský prezident během něj informoval Orbána o stavu vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem a rovněž odsoudil „hrubou a cynickou provokaci kyjevského režimu ve městě Buča“.
Ruské ministerstvo obrany současně dopředu varuje, že podobné provokace s údajně nelidským chováním ruských vojáků jsou připravovány i na dalších místech. Podle ruských informací se má jednat o města Konotop a Trostianec na severovýchodě země a města Borodianka a Kaťuzanka v okolí Kyjeva.
Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová obvinila z podílu na Buči i západní média. „Obviňuji západní média, hlavně ta americká, z toho že nejen šíří falešné zprávy a dezinformace, ale také z podílu na represivní akci, při které byli zabíjeni lidé v Buči,“ sdělila na tiskové konferenci.
Rusko stále trvá na tom, že vraždění lidí ve městě Buča, kde byli stříleni při pohybu na ulici nebo mučeni ve sklepě jednoho z domů, bylo inscenovanou ukrajinskou provokací. Hlavní ruský argument, že se informace objevily až čtyři dny poté, co město zpět ovládla ukrajinská armáda, byl zpochybněn fotografiemi ze satelitů, které objevili američtí novináři. Na záběrech byla mrtvá těla na ulicích ve stejné poloze vidět již na konci března, když město ještě ovládala ruská armáda.
Nad vztahem k Moskvě se v EU pohádal francouzský prezident Emmanuel Macron s polským premiérem Mateuszem Morawieckim.
Ten v pondělí kritizoval Macronovy pokusy dlouhými telefonáty změnit postoj Vladimíra Putina. Francouzský prezident si s tím ruským během šesti týdnů války telefonoval několikrát a hovory vždy měly mít několik hodin.
Podle Morawieckého ale tato strategie zjevně nic nepřináší. „Se zločinci nediskutujeme, nevyjednáváme, proti zločincům se musí bojovat,“ vzkázal do Paříže a navrch se francouzského kolegy optal, zda by vyjednával i s Hitlerem, Stalinem nebo Pol Potem.
Macron Morawieckému ve středu odpověděl, že jeho výroky jsou skandální.
„Beru plnou zodpovědnost za to, že jsem jménem Francie mluvil s prezidentem Ruska, abychom se vyhnuli válce a vybudovali novou architekturu pro mír v Evropě,“ ujistil Francouz. To samé prý dělal celé své funkční období, načež ujistil, že na rozdíl od někoho rozhodně není naivní.
A nakonec přidal, že polský premiér jako „extrémní pravičák“ asi chtěl před francouzskými volbami podpořit svou souputnici Marine Le Penovou.
Ta před volbami najela na výrazně protiruský kurz, v televizním rozhovoru po událostech v Buči vyzvala ke stažení francouzského velvyslance z Moskvy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.