Točené pivo bude v základní sazbě 21 %. Podle Seznam Zpráv a těch, které vyslechly, to znamená, že se točeného piva vypije méně, protože si lidé budou dávat pozor na to, kolik utratí. Někde bude cena atakovat 70 Kč, v Praze třeba i 80 Kč. Komentátor Petr Holec k tomu ironicky poznamenal, že Petr Fiala skutečně cenově přivedl Česko na Západ. Ale ozvali se i další, zejména k tomu, že lidé si už nebudou moci dát svých sedm piv.
Jak konstatují v této souvislosti také Lidovky.cz, točené pivo v restauracích je mnohem dražší než balené z obchodu. Hospodští z toho mají těžkou hlavu. „Pověstná česká pivní kultura dostává na frak, do hospod chodí popíjet a družit se čím dál méně lidí. A čím dál víc jich nakupuje v obchodech zásoby na domácí konzumaci nebo zahradní grilování se sousedy,“ konstatuje server Lidovky.cz.
Pivovarníci si pak podle všeho vyšší cenou pro hospody kompenzují mizivé marže z řetězců. Je tak patrné, že zánik hospod by znamenal problém i pro dodavatele. Pivovary se tak snaží své hospodské podporovat například různým vybavením i investicemi do zlepšení provozoven.
Podle ekonoma Tomáše Maiera se cenový rozdíl mezi točeným a lahvovým pivem bude dál zvětšovat. Podle něj to vidíme obecně v Evropě a na pivním trhu také v Německu a Rakousku, kde se ceny liší ještě víc a podíl piva prodaného v restauracích je ještě menší než u nás.
„Lahváč v akci za 9 Kč, točené za 70 Kč? Výsledek nekoncepční a selhávající protialkoholové politiky. Zvýšení sazby DPH na točené pivo motivuje ‚uživatele‘ užívat doma či v parku. Zvýšení spotřební daně dle návrhu PAQ výzkum by zdražilo převážně lahváče,“ konstatuje na sociální síti X Jakub Komárek, výzkumník z PAQ Research.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vanda Efnerová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.