Končící americký prezident Donald Trump se musí vyrovnat s trvalým zákazem vyjadřování se na sociální síti Twitter. Provozovatelé Twitteru prezidenta zablokovali s tím, že prezident svými projevy nepřispívá ke zklidnění situace v USA. Trumpa se ale rychle zastala řada amerických i evropských politiků. Zastal se ho i nevýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.
„Myslím, že zablokování Donalda Trumpa na Twitteru je nepřijatelným aktem cenzury,“ začal Navalnyj.
Na jedné straně uznal, že se Trump jako prezident vyjadřoval na veřejnosti nepřijatelně, ale podle Navalného za to Trump již zaplatil. „Trump samozřejmě během svého působení ve funkci psal a říkal velmi nezodpovědné věci. A zaplatil za to tím, že nebyl znovu zvolen na druhé funkční období,“ zdůraznil ruský opoziční politik.
Demokratické volby jsou podle Navalného procesem, kterého se v USA zúčastnilo přes 150 milionů voličů a který mohli minutu po minutě sledovat všichni, kdo o to měli zájem. Rozhodnutí provozovatele Twitteru je však podle Navalného rozhodnutím úzké skupiny lidí procedurami, o kterých nikdo jiný nic neví. Navalnyj je přesvědčen, že rozhodnutí zablokovat Trumpa na Twitteru bylo řízeno spíše emocemi než rozumem a vycházelo z politického přesvědčení provozovatelů.
„Neříkejte mi, že zákaz dostal kvůli porušení pravidel Twitteru. Řadu let den co den dostávám výhrůžky smrtí a Twitter za to nikoho nezablokoval,“ pokračoval Navalnyj.
„Mezi lidmi, kteří mají účty na Twitteru, jsou chladnokrevní vrahové (Putin nebo Maduro) a lháři a zloději (Medveděv). Po mnoho let se Twitter, Facebook a Instagram používají jako základna pro Putinovu „trollí farmu“ a podobné skupiny z jiných autoritářských zemí,“ přitvrdil ruský opoziční politik, když jmenoval ruského prezidenta Vladimira Putina, ruského expremiéra Dmitrije Medveděva a venezuelského prezidenta Nicolase Madura.
Jedním dechem dodal, že na sociálních sítích mají volnu ruku i popírači nemoci covid-19. Jen Trump byl exemplárně potrestán a zablokován. Právě proto to Navalnému zavání jako čistokrevná cenzura.
Uznal, že Twitter je soukromou společností, která může postupovat, jak uzná za vhodné, ale připomněl, že z Ruska a Číny jsou známy příklady soukromých firem, které se staly přisluhovači státu v cenzurování občanů.
„Pokud jméno ‚Trump‘ nahradíte jménem ‚Navalnyj‘, dostanete z 80 procent stejnou odpověď z dílny Kremlu, proč moje jméno nelze zmínit v ruské televizi a neměl bych mít dovoleno účastnit se jakýchkoli voleb,“ podotkl Navalnyj.
Trumpův případ bude podle Navalného zneužíván autoritářskými režimy v Rusku i jinde na světě. Všude tam, kde budou chtít autoritářští vládci umlčet opozici, řeknou, „vždyť to je naprosto běžné, vždyť i Trump byl na Twitteru zablokován“.
Pokud chce Twitter postupovat důvěryhodně, měl by podle Navalného utvořit nějaký výbor, který by rozhodoval o blokaci jednotlivých lidí, přičemž veřejnost by měla znát jména členů tohoto výboru a měla by vědět, na základě jakých kritérií rozhodují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp