„Egyptologie a archeologie jsou něco jako astronomie, která zkoumá jevy na obloze, jež dávno neexistují, je to však principiální poučení o tom, jak vesmír vznikl, vyvíjel se a bude se vyvíjet. Podobně se to má s lidskou historií na této planetě, která vytváří naše kořeny, otiskuje se do nás a svým způsobem nabízí zdroje a inspirace k přemýšlení,“ řekl držitel ceny Česká hlava za rok 2019 Miroslav Bárta.
Za více než desítky let, kdy se zabývá archeologií, historií a postupně i srovnáváním civilizací, je přesvědčen, že existuje sedm zákonitostí, které popisují příčiny vzestupu i pádu v každé civilizaci a my zřejmě nebudeme výjíimkou. „My jsme ale dnes civilizací, která se zásadně liší od toho, co bylo v minulosti. Jsme globální, máme informace, technologie, znalosti pro to, abychom svět udělali lepším a uklidili jsme po tom, co tu bylo,“ zdůraznil egyptolog.
„Známe sedm zákonitostí, které vedou ke kolapsu, přimlouval bych se za to, aby se to stalo tématem, o kterém se tu bude seriózně mluvit,“ řekl Bárta s tím, že by si přál, aby se taková debata vedla v Česku na základě faktů a slušně.
Dnes je totiž podle jeho slov tato debata, týkající se například klimatu, do značné míry poznamenána bublinovitostí sociálních sítí. „Jedna bublina štve proti druhé, a když má někdo jiný názor, je to nepřítel, kterého musíte zadupat do země,“ dal za příklad a podotkl, že to je veliká chyba, pokud jde o naší budoucnost. „Probíhá u nás iracionální, pudová, někdy až ideologická a fanatická debata. Máme co zlepšovat,“ všímá si Bárta.
Moderátor Daniel Takáč na to poznamenal, že možná je to tím, že zmíněných sedm principů zániku civilizace dostatečně neznáme. „Nejde o znalost, jde o transformaci. Když se podíváte do minulosti, zjistíte, že termín kolaps neznamená vyhubení a zánik, ale přechod z jednoho stavu do jiného, což se děje v důsledku vnitřní dynamiky, v důsledku změny klimatického prostředí nebo v důsledku nadbytku či nedostatku zdrojů,“ uvedl.
Dnes je narativ zániku a zkázy lidstva podle Bárty velice často nastolován z nesprávných důvodů, což považuje za bláznovství. Připomíná, že ať bylo jakkoliv těžko, historie a archeologie ukazují, že člověk vždy dokázal vymyslet řešení a najít cestu vpřed. „Těch sedm zákonů nám může pomoci zjistit, co se s námi děje. Jsme poprvé v situaci, že vše, co potřebujeme k rozhodování, máme. Nejhorším škodám můžeme předejít,“ je přesvědčen Bárta.
Například energetická výzva je prý jednou z těch zásadních na dalších dvacet let. „Můžeme se pokusit najít levný způsob, jak přijít k dostatku energie. Třeba jak skladovat energii ze slunce tak dlouho, dokud ji nebudeme v nějakou chvíli potřebovat,“ poznamenal s tím, že každá civilizace stojí, roste nebo upadá v přímé závislosti na tom, kolik má zdrojů energie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab