„Egyptologie a archeologie jsou něco jako astronomie, která zkoumá jevy na obloze, jež dávno neexistují, je to však principiální poučení o tom, jak vesmír vznikl, vyvíjel se a bude se vyvíjet. Podobně se to má s lidskou historií na této planetě, která vytváří naše kořeny, otiskuje se do nás a svým způsobem nabízí zdroje a inspirace k přemýšlení,“ řekl držitel ceny Česká hlava za rok 2019 Miroslav Bárta.
Za více než desítky let, kdy se zabývá archeologií, historií a postupně i srovnáváním civilizací, je přesvědčen, že existuje sedm zákonitostí, které popisují příčiny vzestupu i pádu v každé civilizaci a my zřejmě nebudeme výjíimkou. „My jsme ale dnes civilizací, která se zásadně liší od toho, co bylo v minulosti. Jsme globální, máme informace, technologie, znalosti pro to, abychom svět udělali lepším a uklidili jsme po tom, co tu bylo,“ zdůraznil egyptolog.
„Známe sedm zákonitostí, které vedou ke kolapsu, přimlouval bych se za to, aby se to stalo tématem, o kterém se tu bude seriózně mluvit,“ řekl Bárta s tím, že by si přál, aby se taková debata vedla v Česku na základě faktů a slušně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab