Hormuzský průliv je strategický nejen pro lodní dopravu proudící ze států Arabského poloostrova, ale zejména také pro důležitost zdejší námořní tepny z hlediska přepravy ropy, jelikož tudy proudí až pětina její světové produkce.
Zvýšené tenze v této oblasti již panují dlouhodobě, avšak zejména v posledních letech Spojené státy upozorňují, že se měl Írán podílet na napadení několika plavidel a jen za poslední dva roky se dle USA pokusil Teherán převzít kontrolu nad 20 loděmi v oblasti. Spekuluje se, že jde o pokus Íránu vyvíjet nátlak na Západ v souvislosti s jednáním o jeho zkrachovalé jaderné dohodě.
Agentura Reuters již na začátku srpna informovala, že Spojené státy kvůli napjaté situaci v oblasti přemýšlí nad tím, že by plavidlům mohly jejich ozbrojené síly v Hormuzském průlivu nabízet ochranu.
V souvislosti s údajnými pokusy Íránu o únos lodí v mezinárodních vodách již Pentagon minulý měsíc vyslal na Blízký východ další stíhací letouny F-35 a F-16 spolu s válečnou lodí ve snaze monitorovat klíčové vodní cesty v regionu poté, co se Írán zmocnil komerčních námořních plavidel, mezi nimiž byl i jeden z tankerů. Právě zadržení tankeru potvrdil též Teherán, který prohlásil, že má příkaz íránského soudu k jeho zadržení ve vodách Perského zálivu. Na krok reagoval Bílý dům s prohlášením, že Bidenova administrativa podnikne v reakci na tuto událost některé kroky, avšak tehdy ještě nebylo jasné, oč přesně půjde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.