Migranti, kteří se shromažďují v Maroku, nemají snadný život, ale vzdát se nehodlají. Buď najdou cestu přes plot, který dělí španělskou enklávu Ceuta na africkém kontinentu od Maroka, nebo v Maroku zůstanou. Šest metrů ostnatého drátu je prý nezastaví po tom, čím si prošli cestou do Maroka. Plot dělící Ceutu od Maroka má na délku 8 kilometrů a vysoký je 6 metrů. Jako varování na něm visí zbytky oblečení těch, kdo se pokusili o jeho přelezení.
Na jeho druhé straně se nachází Alfonso Cruzado a jeho 600 kolegů, kteří mají za úkol hranici střežit. Ne vždy se jim to ale podaří. Až 3000 lidí se pokusilo překročit hranici právě v Ceutě nebo v další enlávě, Melille, tvrdí Deutsche Welle. Na konci července proniklo přes plot až 600 migrantů. Přes plot šplhali pomocí háků na provazech a na ostrahu hranice útočili prý kyselinou a podomácku vyrobenými plamenomety. Když plot překonali, křičeli údajně „Bossa, bossa“, což znamená „Vítězství“.
Pro osmdesátitisícovou Ceutu začíná být podle Deutsche Welle tlak neúnosný. Radní Mabel Deuová si stěžuje, že i když je Ceuta zodpovědná za zabezpečení hranice mezi Evropou a Afrikou, je na tento úkol sama. A nyní prý nový španělský ministr zahraničních věcí Fernando Grande-Marlaska ze socialistické vlády chce z plotu odstranit ostnatý drát. Tento krok vzbuzuje v převážně konzervativním zastupitelstvu obavy. Deuová říká, že to posílá zcela nesprávný signál tisícovkám migrantů, kteří jsou ještě v Maroku. Zdůrazňuje, že město nemá kapacity na to, starat se o každého, že plot je klíčový a migranti by měli respektovat hranice.
Video o těch, kteří překonali plot:
Právník Tomáš Tyl situaci komentuje: „Je to těžké přiznat si pravdu, ale díky španělské socialistické vládě, toto jsou základy budoucí války. Ti, kdo plují do Itálie přes moře, jdou alespoň většinou nenásilně. Tito jdou s vápnem a kyselinou. Za lepším životem. A co udělají, když ho nedostanou? Když nedostanou to, co mají Evropané? Bez práce a zadarmo. Nebo si snad myslíte, že jsou upotřebitelní kdekoliv v evropské ekonomice a jdou opravdu za prací? A za jakou?“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas