Toto jste o Rakousku asi ještě neslyšeli. Klientelismus a korupce úplně všude

12.05.2016 17:51 | Zprávy

Německý politolog Gustav Gressel z think-tanku European Council on Foreign Relations analyzuje politickou situaci v Rakousku v předvečer druhého kola prezidentských voleb. Úspěch kandidáta FPÖ Norberta Hofera považuje za signál nespokojenosti voličů s vládnoucí koalicí. Varuje však před označováním příznivců této strany za „nácky“.

Toto jste o Rakousku asi ještě neslyšeli. Klientelismus a korupce úplně všude
Foto: FPÖ
Popisek: Norbert Hofer odevzdává hlas

Gressel poukazuje na skutečnost, že Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se na rozdíl od AfD v Německu či Národní Fronty ve Francii v mnoha ohledech od domácího politického mainstreamu až zase tolik neliší a „nestandardně“ se vedle FPÖ chovají také vládnoucí strany a prezident země. „Velmi dobře se to ukázalo v souvislosti se sankcemi proti Rusku. Krátce po anexi Krymu pozval rakouský prezident svůj ruský protějšek Vladimira Putina do Vídně. Ruský prezident jej zase na oplátku na jaře 2016 přivítal v Moskvě.“

Podle Gressela však nešlo o jednorázové selhání, protože blízké vztahy s Ruskem udržoval také konzervativní kancléř a ministr financí. „Nelze tedy ignorovat, že pochybné politické kroky doprovází vedle populistických rakouských Svobodných také zejména vládnoucí sociální demokraty,“ soudí Gressel a jako hlavní důvod jejich úspěchu v prvním kole prezidentských voleb uvádí patovou situaci na poli politiky, stagnaci a rozšiřující se korupci, kterou nebyla schopná „velká koalice“ složená ze socialistů a lidovců dlouhodobě řešit.

„Protekce se stala ve veřejném sektoru naprostým standardem. Abyste zde získali jakékoli zaměstnání, musíte být buď lidovec, nebo socialista. Oba tábory mají své vlastní banky, komerční společnosti a deníky, kde pracují jejich příznivci,“ kritizuje Gressel s tím, že tuto nelichotivou rakouskou poválečnou tradici přece jenom v pozitivním slova smyslu narušil vstup Rakouska do Evropské unie v roce 1995. „Od té doby je na těchto zkorumpovaných praktikách závislých stále méně lidí a otevřeně je tak mohou kritizovat.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

6:44 Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

Policejní stát? Jeden z listopadových studentských vůdců, Igor Chaun, varuje před postupným zavádění…