Trenýrky nad Hradem nejsou trestný čin, myslí si soud. Příběh ale zdaleka nekončí. Promluvil i Ovčáček

24.08.2016 18:41 | Zprávy

Příběh nekončí. Tak reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na středeční rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, že členové skupiny Ztohoven se proniknutím na hradní střechu, stržením a zcizením prezidentské standarty a její výměnou za obří červené trenýrky nedopustili trestného činu. Státní zástupkyně však nesouhlasila, díky čemuž se případem bude zabývat Městský soud v Praze.

Trenýrky nad Hradem nejsou trestný čin, myslí si soud. Příběh ale zdaleka nekončí. Promluvil i Ovčáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček

Vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven nebylo trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu proto postoupil případ Obvodnímu úřadu Prahy 1, který rozhodne, zda šlo o přestupek. Podle soudkyně se umělci nedopustili ani krádeže, ani výtržnictví. Aktivistům hrozily za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení.

„S ohledem na povahu jednání, na to vyjádření, kterým chtěli společnosti něco sdělit, se musí hodnotit konkrétní povaha každého případu. Z hlediska závažnosti činu a jeho společenské škodlivosti jsem dospěla k závěru, že předpoklady pro vyhodnocení trestní odpovědnosti naplněny nebyly,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Šárka Šantorová.

Trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečení za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a obří spodní prádlo vyměnili za prezidentskou standartu. Později oznámili, že vlajku v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhali a rozdali lidem.

Umělci měli podle obžaloby zaplatit střechu, kterou údajně poškodili na cestě k vlajce, i prezidentskou standartu. Dohromady šlo asi o 88 tisíc korun. Podle soudkyně však nebylo prokázáno, že by střechu poškodili právě umělci.

Státní zástupkyně Zuzana Beňová navrhla všem třem umělcům podmíněné tresty. S rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Neznám žádné ustanovení, které by obžalované vyviňovalo z trestné činnosti tak, jak uvádí soudkyně,“ řekla po skončení jednání novinářům.

Nad rozhodnutím soudkyně se pozastavil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, podle něhož lze rozsudek vykládat tak, že je možné beztrestně hanobit státní symboly. Dosavadní výsledek sporu náležitě okomentoval na sociálních sítích.

„Příběh nekončí, klíčové je, že státní zástupkyně na místě podala stížnost. Podivným rozsudkem je vlastně sdělováno české veřejnosti, že je možné beztrestně hanobit státní symboly. Hoši ze Sto hoven se u soudu pokusili zahrát si na Omladináře, ve skutečnosti jsou to chudáci. Myslím, že široká veřejnost rozhodnutí soudu nepřijme,“ je Ovčáček přesvědčen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…