Média žádají Evropskou unii, aby důrazněji vystupovala proti šíření dezinformací na internetu, především prostřednictvím Googlu, Facebooku a dalších velkých internetových hráčů. O výzvě k tvrdšímu postupu proti šiřitelům zavádějících informací napsal server Euractiv. Žádost o tvrdší postup proti šíření nepravd navazuje na bruselskou prezentaci, která popisovala, jako největší lži, nesmysly a zavádějící informace se na internetu šíří o nemoci covid-19.
Výzvu médií podepsali představitelé Evropské federace novinářů, Evropské rady vydavatelů a Asociace komerčních televizí v Evropě. Členem Evropské federace novinářů je za Česko Syndikát novinářů ČR. Signatáři ve výzvě adresované EU prohlašují, že jsou „znepokojeni vzestupem on-line dezinformací během pandemie“, což mělo „ničivý dopad na úsilí v oblasti veřejného zdraví“.
V roce 2018 se sice zrodil kodex, který zavazuje internetové hráče dezinformacím čelit, ale podle představitelů uvedených organizací se tento kodex sepsaný v roce 2018 ukázal jako nedostatečný a je třeba přijmout účinnější opatření v boji s dezinformacemi. Volají po zavedení „smysluplných sankcí“, které přimějí internetové hráče v boji s dezinformacemi skutečně konat. Současně by ale přijatá opatření měla zajistit svobodný prostor pro práci novinářů, měla by zachovat redakční svobodu, a tím posílit ta média, která dezinformace nešíří.
Česká eurokomisařka Věra Jourová, která má boj s dezinformacemi na starosti, vyzvala internetové giganty, aby potírání dezinformací věnovali více času, protože tak činí ve vlastním zájmu. V očích uživatelů stoupne jejich důvěryhodnost. Jourová má za to, že internetoví hráči mají analyzovat povahu dezinformací, jejich cílovou skupinu, ale také geopolitický původ dezinformace.
V italské Florencii byla navíc 1. června uvedena do provozu Evropská observatoř digitálních médií (EDMO), jejímž cílem je analyzovat dezinformace. Financována je z rozpočtu EU a působí v ní odborníci na mediální gramotnost.
„Dezinformace stále více ohrožují naše demokratické společnosti a musíme proti nim bojovat. Při tom budeme hájit [evropská] základní práva a hodnoty včetně svobody projevu a informací,“ uvedla při zahájení EDMO v pondělí evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová s dovětkem, že je třeba ověřovat informace, které se po internetu šíří a zjišťovat, do jaké míry jsou pravdivé.
Pracovníci EDMO budou analyzovat důvody šíření dezinformací, ale i techniky a metody využívané k jejich šíření. Vedle toho vytvoří EDMO materiály určené jak pro učitele, tak pro širokou veřejnost, v nichž bude popsáno, jak se mohou dezinformace šířit a v čem spočívají rizika šíření dezinformací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp