„Doba, kdy se za názory znovu začne trestat a možná i zavírat do vězení, se nezadržitelně blíží. Nevěříte? Přesvědčíme vás. Evropská komise Ursuly von der Leyenové chce rozšířit unijní seznam trestných činů tak, aby zahrnoval nenávistné verbální projevy a trestné činy z nenávisti,“ poznamenala Bobošíková.
„Navrhneme rozšíření evropských trestných činů na všechny formy nenávistných zločinů a projevů nenávisti. Ať už kvůli rase, vyznání, genderu nebo sexualitě. Nenávist je nenávist,“ citovala Ursulu von der Leyenovou.
„Brusel už rozšíření unijního seznamu trestných činů o nenávistné verbální projevy odstartoval. Na webu Evropské komise se k iniciativě mohli vyjadřovat občané ve veřejné konzultaci. A jaká byla odezva? Velmi zajímavá. Obvykle se pod iniciativami komise najdou jednotky až malé desítky názorů. Ale v případě ohrožení svobody slova se jich sešly stovky. A naprostá většina byla z České republiky,“ uvedla.
„Přitom jsme nenašli jediný, který by s iniciativou Unie trestat za názory a omezovat svobodu projevu souhlasil. Velmi často občané přirovnávali chuť Bruselu trestat za názory ke komunismu, nacismu a padesátým letům. Jak vyplynulo z veřejné konzultace, občané považují omezování svobody slova za nepřijatelné. Připomínají, že mlčet se muselo v nacistickém a komunistickém režimu. Přirovnávají Brusel k Moskvě a poukazují, že Evropská komise chce dělat totéž, co totalitní režim, který zavíral například Václava Havla za to, co řekl, nebo za to, co napsal. Je i mnoho názorů, které tvrdí, že takové kroky povedou k rozbití Evropské unie,“ sdělila dále Bobošíková.
Psali jsme:
„Občané také píšou, že litují svého ano při referendu o vstupu naší země do bruselské 27. Co myslíte? Dá Evropská komise na odpor občanů a stáhne iniciativu vedoucí k trestání za názory, nebo ji bude prosazovat dál? Mnoho občanů, kteří se zúčastnili veřejné konzultace, se podivuje a rozčiluje nad tím, proč se Evropská komise vměšuje do vnitřních věcí členských států. Bohužel to od podpisu Lisabonské smlouvy dělat může. Vnucovat státům, co má být v jejich legislativě trestným činem, umožňuje právě Lisabonská smlouva. I proto jsem proti jejímu přijetí jako europoslankyně bojovala. Za názory se začne trestat a třeba i zase zavírat do vězení, pokud bude s návrhem Evropské komise souhlasit Evropský parlament a jednomyslně Evropská rada. Máme tedy právo veta. To říká Lisabonská smlouva. Současná praxe je ale jiná. Jak ukázalo jednání o rozdělování vakcín, z Evropské rady se stal ring bez provazů, kde dohodnutá pravidla dávno neplatí. Takže je možné, že budou stačit hlasy velkých států a za pár let bude zakázán třeba tento pořad nebo komentáře pod ním. Tedy, pokud budeme mlčet,“ zakončila Bobošíková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef