Třetina Čechů by ráda návrat do totality. A strach z Ruska? Velký, ale klesá

02.05.2024 22:58 | Monitoring

Až třetina Čechů by si přála návrat totality, ve které by neprobíhaly svobodné volby. Vyplynulo to z průzkumu mimovládní organizace GLOBSEC zkoumající nálady v zemích střední a východní Evropy. V letošním roce vydává průzkum i v souvislosti s válkou na Ukrajině. Lidí se zeptala, zda Rusko považují za bezpečnostní hrozbu pro svou zemi.

Třetina Čechů by ráda návrat do totality. A strach z Ruska? Velký, ale klesá
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin.

„Totalitní režim bez svobodných voleb je dobrý pro naši zemi,“ na takový výrok výzkumníků z GLOBSEC až třetina dotázaných Čechů uvedla, že s tím souhlasí. Oproti tomu 65 % respondentů v ČR reagovalo nesouhlasně.

V daném tématu jsou na tom hůře už pouze Slováci a Rumuni. V obou těchto státech by si návrat totality přálo 36 % oslovených.

Návratu totality se naopak nejvíce brání v Pobaltí. V Litvě a Lotyšsku jen 8 %. Naopak 80 % Estonců s tím nesouhlasí a stejně tak i 76 % Lotyšů a 72 % Litevců.

Pro totalitu se vyjádřilo také 17 % Poláků a 16 % dotázaných Bulharů. Možná poněkud překvapivě se pro totalitu hlásilo jen 10 procent Maďarů, informovala o měření GLOBSEC v různých státech CNN Prima News.

Celkově lze otázku demokracie vs. totalita v rámci průzkumu GLOBSEC zhodnotit tak, že prvně zmíněný systém jasně převládá. „Podpora totalitního zřízení ovšem ukazuje jisté rozdíly u Slovenska, Rumunska a do jisté míry také u Česka,“ stojí v komentáři výzkumníků. A dále, že alarmující je také míra 15 až 20 % odpovědí „nevím“, která se s výjimkou Polska objevuje u ostatních států.

„Volání po totalitním režimu vychází z mnohých historických a politických faktorů. Mělo by se na to velmi rychle reagovat, než se tento trend rozšíří,“ zmiňuje komentář.

V daných státech GLOBSEC zkoumal i další trendy. Ptal se například, zda považují Rusko za bezpečnostní hrozbu pro svou zemi. Oproti předchozím letům vzrostlo procento lidí, kteří Rusko považují za bezpečnostní hrozbu v Rumunsku (z 64 na 73 %), v Maďarsku (z 45 na 47 %) a v Bulharsku (z 33 na 34 %).

Naopak oproti předchozímu roku názor na Rusko coby bezpečnostní riziko pro zemi klesl v Česku (z 84 na 76 %) a na Slovensku (z 54 na 49 %). Polsko se v této otázce jako jediné drží i letos na stejných číslech, tedy na 90 procentech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…