Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

18.01.2025 21:19 | Zprávy

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání interních dokumentů, týkajících se jejího systému doporučování obsahu uživatelům či výčtu všech nedávných změn, které v něm byly provedeny. Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová uvedla, že unie kroky proti sociální síti, dříve známé jako Twitter, podniká se snahou vytvořit „demokratické online prostředí“ pro unijní občany.

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi
Foto: Repro Youtube
Popisek: Miliardář a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk

Anketa

Chcete, aby se koalice STAČILO! dostala do Poslanecké sněmovny?

93%
hlasovalo: 11581 lidí
Evropská komise o zintenzivnění vyšetřování, zda sociální síť X Elona Muska neporušila pravidla EU o moderování obsahu, informovala v pátek a podle agentury Reuters síti nařídila předání interních informací a dokumentů týkajících se systému doporučování obsahu uživatelům.

„Komise dnes společnosti X uložila tři dodatečná technická vyšetřovací opatření týkající se doporučovacího systému platformy. Tato zjišťovací opatření probíhají v rámci formálního řízení zahájeného dne 18. prosince 2023 podle zákona o digitálních službách (DSA),“ informoval o rozšíření vyšetřování unijní orgán.

Místopředsedkyně Evropské komise Henna Virkkunenová, která možnost rozšíření probíhajícího vyšetřování EU týkající se sociální sítě X připustila již před několika dny ve svém vyjádření pro server Politico, uvedla, že je tak činěno se snahou vytvořit „demokratické online prostředí“ pro unijní občany.

„Dnes podnikáme další kroky k objasnění souladu doporučovacích systémů společnosti X s povinnostmi vyplývajícími z DSA. Jsme odhodláni zajistit, aby každá platforma působící v EU dodržovala naše právní předpisy, jejichž cílem je zajistit spravedlivé, bezpečné a demokratické online prostředí pro všechny evropské občany,“ vysvětlila Virkkunenová.

Evropská komise společnost žádá, aby ji interní dokumentaci poskytla do 15. února 2025 a dodala též výčet všech změn, které měla provést v systému doporučování obsahu uživatelům X v nedávné době.

„Kromě toho ‚příkaz k uchování‘ vyžaduje, aby platforma uchovávala interní dokumenty a informace týkající se budoucích změn v návrhu a fungování svých doporučovacích algoritmů, a to po dobu od 17. ledna 2025 do 31. prosince 2025, pokud nebude probíhající šetření Komise ukončeno dříve,“ dodává EK.

Poslední žádost Komise, která ji má pomoci „zohlednit všechny relevantní skutečnosti při komplexním posuzování systémových rizik a jejich zmírňování“ podle jejího Nařízení o digitálních službách (DSA), pak po sociální síti X požaduje, aby ji předala přístup k některým komerčním rozhraním pro programování a technickým rozhraním k jejímu obsahu, která „umožňují přímé zjišťování skutečností týkajících se moderování obsahu a virality účtů“.  

Komise, která zahájila vyšetřování proti X v prosinci 2023, sociální síť amerického podnikatele a vynálezce Elona Muska sleduje v posledních měsících velmi bedlivě. Velké pozornosti unijních regulátorů se dostalo Elonu Muskovi během jeho rozhovoru se spolupředsedkyní Alternativy pro Německo (AfD) Alicí Weidelovou, který byl podle agentury AP „monitorován hlídacími psy Evropské komise“ a dle serveru Politico přenos v Bruselu a ve španělské Seville sledovalo až 150 úředníků Evropské komise.

Virkkunenová se ve svém nedávném vyjádření ohrazovala proti slovům šéfa společnosti Meta Marka Zuckerberga, že „v Evropě stále přibývá zákonů, které institucionalizují cenzuru a ztěžují budování čehokoli inovativního“. Tvrdila, že něco takového „není pravda“ a unijní nařízení dle jejího názoru naopak svobodu slova „chrání“.

„V Evropě je svoboda projevu jednou z našich základních hodnot a je také respektována a chráněna naším Nařízením o digitálních službách (DSA). Takže je velmi zavádějící něco takového tvrdit,“ pravila.

K Muskovi a jeho sociální síti X pak prohlásila, že problémové může být například to, že podporuje německou Alternativu pro Německo (AfD) a doporučil ji Němcům podpořit ve volbách. „Samozřejmě máme v Evropě svobodu projevu a (Musk) může svobodně vyjadřovat své názory, ale X má zároveň povinnosti podle našeho Nařízení o digitálních službách posoudit a zmírnit rizika, která představují pro naše volební procesy a občanský diskurz,“ vysvětlovala komisařka dohlížející na technologie a varovala, že v případě potřeby proti sociální síti X, které hrozí od EU pokuta ve výši až šesti procent jejích ročních příjmů, „neváhá podniknout další kroky“.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 25 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…