Tři mrtví po útoku na nemocnici Lékařů bez hranic v Afghánistánu

03.10.2015 6:59 | Zprávy

Při bombardování nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve městě Kunduz přišli o život tři její zaměstnanci. Dalších 30 osob se pohřešuje, informují světové tiskové agentury s odvoláním na MSF. Podle organizace mezi oběťmi nejsou Češi ani Slováci. Mluvčí americké armády Brian Tribus připustil, že nemocnice se dnes nad ránem místního času mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva a že armáda tento incident vyšetřuje.

Tři mrtví po útoku na nemocnici Lékařů bez hranic v Afghánistánu
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci

MSF uvedla, že její úrazové centrum „bylo několikrát zasaženo a je těžce poškozeno“.

Podle BBC jde o jediné takové zdravotnické zařízení v severovýchodní oblasti Afghánistánu. V době útoku v něm bylo více než 180 pacientů a zaměstnanců. Lékař Ádil Akbar agentuře AP řekl, že při bombardování byl zasažen operační sál, urgentní příjem a další části nemocnice. „Podařilo se mi po útoku utéct, ale vím, že se pohřešují někteří zaměstnanci i pacienti,“ uvedl.

Ředitel operací MSF Bart Janssens podle BBC řekl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci „hluboce šokovalo“. Dodal, že MSF nemá k dispozici konečný počet obětí a že její zdravotníci na místě ošetřují své kolegy i pacienty, kteří utrpěli při útoku zranění.

Odkud oběti z řad pracovníků MSF pocházely, organizace zatím nezveřejnila. „Mezi zabitými spolupracovníky není žádný kolega z České nebo Slovenské republiky,“ uvedla v tiskové zprávě Míla Janišová z pražské kanceláře MSF. Rozhlasové stanici Radiožurnál ředitel české pobočky humanitární organizace Pavel Gruber řekl, že jeden český lékař měl na místo odletět dnes ráno a pravděpodobně už je na cestě do Kunduzu.

Šest dní

Mluvčí jednotek USA působících v Afghánistánu Tribus uvedl, že „americké síly provedly letecký útok v 02:15 místního času proti osobám, které je ohrožovaly“.

Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města a zaznamenat tak první velké vítězství za 14 let trvání bojů. Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích stále afghánským jednotkám vzdorují. Podle dostupných zpráv se bojuje zejména v oblasti letiště.

Lékaři bez hranic v kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí. Úrazové centrum, které se nachází v několika budovách v rezidenční čtvrti na východě města, muselo zvýšit kapacitu z 92 lůžek na 150, přičemž pacienti leželi i v kancelářích, vyšetřovnách a na chodbách. V nemocnici skončili s vážnými poraněnými břicha, končetin nebo hlavy, uvedli v pátek Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

18:50 Rada pro Fialu: Inspirujte se Trumpem, jeďte se zeptat lidí, co je trápí

Jiří Jan Maria Melchior Lobkowicz, česko-švýcarský politik a finančník, se vyjádřil ke zvolení Donal…