Tři polští exprezidenti a odkaz Václava Havla v čele velké protivládní demonstrace v Polsku. A za vším stojí tento muž

03.06.2016 9:37 | Zprávy

Na sobotu se v Polsku chystají velké občanské protesty. Do jejich čela se postaví tři bývalí polští prezidenti. A na pomoc si vezmou prezidenta čtvrtého – Václava Havla, alespoň symbolicky. V páteční MF Dnes o tom píše Luboš Palata. Popularita organizátora protestů Mateusze Kijowského roste. Setkává se s ním vedení Evropské komise i američtí kongresmani.

Tři polští exprezidenti a odkaz Václava Havla v čele velké protivládní demonstrace v Polsku. A za vším stojí tento muž
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Občanský Výbor na obranu demokracie (KOD) v Polsku pozvedá hlas a staví se proti současné vládě konzervativní strany Právo a spravedlnost. Na sobotu se chystá demonstrace, do jejíhož čela se postaví tři někdejší prezidenti našich severních sousedů.

„Spolu s Lechem Walesou, Aleksandrem Kwasniewským a Bronislawem Komorowským bude symbolicky ‚přítomen‘ i zesnulý český prezident Václav Havel. Právě Havlův světoznámý esej ‚Moc bezmocných‘ se podle šéfa KOD Mateusze Kijowského stal základem, na němž toto široké občanské hnutí za dodržování zásad demokracie před několika měsíci vzniklo,“ píše novinář.

Podle Kijowského nejde o protesty proti výsledkům voleb, ty občané respektují. Přejí si však, aby současná vláda na oplátku také respektovala své občany, politickou opozici a demokratické politické principy. Naráží mimo jiné i na skutečnost, že stávající vláda přehlíží polský ústavní soud. „Můžeme je vytisknout, proč ne, ale jen jako dokument pro historiky, protože právní váhu žádnou nemají,“ tvrdí předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczynski k verdiktům instituce.

Podle Kijowského má dnes řada Poláků pocit, že se vracejí do dob minulých, kdy komunisté potlačovali svobodu slova a demokratické principy v politice pro ně byly jen prázdným slovem. A stojí za pozornost, že Kijowskému lidé naslouchají. Zatímco opoziční stranu Občanskou platformu vláda v průzkumech s přehledem převyšuje, zmíněnému občanskému hnutí podle průzkumů důvěřuje ještě o osm procent víc lidí než vládní straně Právo a spravedlnost.

„Kijowski, který – jak sám říká – se nikdy politicky neangažoval ani nic neorganizoval, je dnes doslova opoziční superstar. V květnu dostal do ulic Varšavy už čtvrt milionu lidí. Setkává se s ním vedení Evropské komise, klíčoví američtí kongresmani a pro vládu Práva a spravedlnosti (PiS) představuje největšího soupeře,“ shrnuje Palata. Někdejšímu programátorovi možná pomáhá i to, že v kritických výrocích nikterak nešetří ani již zmíněnou Občanskou platformu. Ta na oplátku odmítá chystané sobotní protesty podpořit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…