Trump zaplatí strašlivou cenu za opuštění Kurdů, varoval Kmoníček

12.10.2019 17:45 | Zprávy

Americký prezident Donald Trump podle českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka ztrácí svým postojem k turecké ofenzivě na severu Sýrie domácí i mezinárodní body. Za opuštění kurdského spojence prý zřejmě zaplatí strašlivou cenu. „Islámský stát může metastázovat,“ varuje Kmoníček v rozhovoru pro Lidové noviny.

Trump zaplatí strašlivou cenu za opuštění Kurdů, varoval Kmoníček
Foto: Vít Hassan
Popisek: Hynek Kmoníček na besedě: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. Novotného lávka, Praha

Šéf Bílého domu se podle Kmoníčka pokouší smířit dva nesmiřitelné požadavky dvou různých částí své voličské základny. Jedna z nich žádá odchod USA z oblasti Blízkého východu, druhá naopak zvýšení a optimalizaci amerického vlivu tamtéž.

Pro amerického prezidenta je podle jeho mínění důležitější předvolební kampaň. Jedna z mála věcí, která by však mohla prohrát Donaldu Trumpovi nadcházející volby, je ale vojenský konflikt v zahraničí s americkou účastí. „Právě příliš rychlým odchodem z přecitlivělých oblastí se USA mohou paradoxně do takového válečného konfliktu dostat,“ myslí si Kmoníček.

Prezident Trump teď prý bude muset v čase blížící se předvolební kampaně začít podnikat jenom takové kroky, které na Blízkém východě alespoň udrží status quo. Probíhající turecká vojenská operace to přesně ukazuje. „Odchod amerických vojáků z kritické oblasti sice umožní tureckou vojenskou akci, ale jen pokud se tato omezí na několikakilometrové pásmo kolem hranic. Jakmile by začalo docházet k výrazným ztrátám civilistů, případně by se do akce zapojil Írán apod., mohla by být situace na Blízkém východě podobně výbušná jako v roce 1914,“ varuje.

Rozhodně tím Trump nezískává více spojenců na domácí ani zahraniční politické scéně. „Myslím, že za opuštění kurdského spojence zaplatí strašlivou cenu, kterou hodně podcenil. Jsou věci, které prostě praví republikáni neodpouštějí, a tohle je jedna z nich,“ dodává.

Kurdové by mohli také přestat hlídat zajatce, bojovníky Islámského státu. I když Islámský stát jako myšlenka nikdy nezanikl, nemyslí si velvyslanec, že by se v nejbližší době obnovil ve své fyzické formě. „Hrozí však jeho mutace a metastáze do mnoha podobně motivovaných ohnisek a skupin, které by se mohly začít přenášet do Evropy jako nejbližšího okolí oblasti,“ uzavírá Kmoníček, s tím, že to je pro nás v Evropě kritické, a proto právě tenhle aspekt všichni dlouhodobě sledují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vláda se zavrtává do střev EU, a ta na nás kašle“. Text týdne podle Žantovského

8:49 „Vláda se zavrtává do střev EU, a ta na nás kašle“. Text týdne podle Žantovského

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejlepším mediálním počinem končícího týdne je komentář Thomase Kulidakise, který v …