Podle SCMP (South China Morning Post) může Maduro, pokud nedojde k vojenskému zásahu, svůj režim udržet. „Maduro rozhodně ukázal, že je odolnější, než si lidé mysleli. To je fakt,“ řekl jeden nejmenovaný latinskoamerický diplomat. Zahraniční diplomaté ve Washingtonu prý přiznávají, že se nechali strhnout prohlášeními z americké vlády, že Juan Guaidó převezme vládu, a teď jsou zklamaní, že se tak nestalo. Jistota, že Maduro padne, pomalu přechází v doufání a obavy, že k tomu nedojde, píše SCMP.
„Byli jsme v euforii, že Maduro padne,“ svěřil se bývalý ministr zahraničí Guatemaly. „Já to cítil také. Myslel jsem si, že Maduro už je v podstatě pryč. Ale ne, Guaidó to nemohl zařídit. Ani Trumpova vláda to nemohla dokázat. A Číňané a Rusové to udělali moc riskantní,“ dodal.
Trumpův zvláštní poradce pro Venezuelu Elliott Abrams řekl: „Nemáme schopnost předpovědět přesně, kdy takovéhle režimy padnou, ale umíme analyzovat a věříme, že Madurova vláda nakonec padne. Závěrečný tah by pro něj mělo být opustit Venezuelu, protože čím déle se bude držet moci, tím horší bude situace pro něj i pro tuto zemi.“ Nicméně, podle názorů diplomatů ekonomické sankce nebudou stačit, pokud nepovstanou samotní Venezuelci. Maduro zatím přečkal sankce na vývoz ropy, bankovní sankce i prohlášení Guaidóa prezidentem od více než 50 států a podle SCMP to zatím vypadá, že se generálové drží Madura, i přes údajné chabě skryté výhružky silového řešení ze strany USA.
Někteří namítají, že sankcím se musí nechat čas působit vzhledem k tomu, že vývoz ropy tvoří 70% všech příjmů Madurovy vlády. A bankovní restrikce prý zhorší schopnost vlády platit své zaměstnance.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas