Trumpova cla drtí čínské firmy. Mnohým hrozí krach

15.04.2025 17:24 | Monitoring

Čínská ekonomika se může ocitnout v problémech poté, co americký prezident Donald Trump na Čínu postupně uvalil cla ve výši 145 %. Celá řada čínských firem aktuálně čelí krachu, protože byly závislé na americké poptávce. „Americký trh je nyní zcela zamrzlý,“ tvrdí obchodníci na největším čínském obchodním veletrhu v Kantonu.

Trumpova cla drtí čínské firmy. Mnohým hrozí krach
Foto: z internetu
Popisek: studená válka 2.0

Mnoho čínských obchodníků, kteří se účastní veletrhu v Kantonu, kde je asi třicet tisíc vystavovatelů, se obává o budoucnost svých firem poté, co Spojené státy zavedly cla ve výši 145 % na dovoz z Číny.

„Je to otázka života a smrti, protože 60–70 % našich obchodů je s americkými zákazníky,“ řekla agentuře Reuters Candice Liová, marketingová manažerka společnosti Conmo Electronic Co. „Zboží nelze vyvážet a peníze nelze inkasovat. Je to velmi vážné,“ uvedla.

Podobně hovoří téměř většina vývozců, s nimiž agentura Reuters hovořila. Shodně uvádějí, že objednávky z USA, které jsou pro tyto firmy životně důležité, se buď zpozdily, nebo přestaly přicházet – což je špatné znamení pro druhou největší ekonomiku světa.

Anketa

Jste pro to, aby se výdaje na obranu každý rok navyšovaly o 0,2 % HDP?

2%
96%
hlasovalo: 15174 lidí
Žádná jiná země se nedokáže vyrovnat čínskému prodeji zboží do USA, který každoročně přesahuje 400 miliard dolarů. A přestože jsou Trumpova cla na zbytek světa mnohem nižší, v nadcházejících měsících pravděpodobně omezí globální poptávku – a tím i zájem o čínské zboží v jiných zemích.

„Americký trh je zamrzlý,“ prohlásil Kobe Huang, obchodní zástupce společnosti Shenzhen Landun Environmental Technology, která vyrábí vodní filtry a chytré toalety. Američtí zákazníci a distributoři podle něj objednávky zatím nezrušili. „Požádali nás, abychom vydrželi. Vydržíme,“ řekl Huang.

Opatrní jsou i američtí obchodníci, kteří čínské zboží do USA dováželi. Americký dovozce Levy Spence, prezident společnosti Air Esscentials, prý aktuálně prohlíží zboží, aniž má konkrétní plán nákupů. „Každý den, když se probudím, mám pocit, že platí jiný tarif,“ uvedl s tím, že ceny půjdou kvůli americko-čínské celní válce nahoru po celém světě.

Mnoho vývozců uvedlo, že aktuálně buď diverzifikují své výrobní základny mimo Čínu a snaží se prodávat do zemí mimo Spojené státy.

Henry Han, obchodní manažer společnosti Apexto Electronics Co., například zvažuje přesunutí výroby do Vietnamu nebo na Filipíny. Jenže i tyto plány mají spoustu omezení, zejména proto, že také tyto země mohou čelit vysokým clům.

Trump 2. dubna uvalil 46% clo na Vietnam a 17% odvod na Filipíny, než je na příští tři měsíce snížil na 10 %, protože zahájil dvoustranná jednání o obchodu s přibližně 75 různými zeměmi.

Candice Liová z Conmo Electronic si ale posteskla, že její firma nemůže najít nové trhy ze dne na den. Obává se, že Conmo bude muset brzy snížit pracovní dobu a nakonec i počet zaměstnanců.

„Obávám se, že pokud situace zůstane na mrtvém bodě a žádná ze stran neustoupí, budou tím, kdo nakonec utrpí, obyčejní lidé. Z čeho budou vypláceny jejich mzdy? Nastane vysoká nezaměstnanost,“ varuje.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Zákon o podpoře bydlení

Je jasné, že bydlení je problém. Uznáváte ale, že jste jako ministr selhal, když jste nedokázal problém vyřešit? Jinak máte docela mé sympatie, ale v tomto směru jste to podle mě selhal a vnímám to jako větší problém než zákon o stavebním řízení, i když to spolu tak trochu souvisí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 19 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

20:25 Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

Zelené pivo za 60 korun, pomlázka i za několik stovek, grilovací klobása XL za 130 a také dubajské j…