Zrušení části protiruských sankcí by Trump zvažoval, jen kdyby pro ně udělalo Rusko něco dobrého. Jinak by nad tím prý ani chvíli nepřemýšlel. „Máme mnoho společného, můžeme pro sebe mnoho dobrého udělat. Máte tu Sýrii, Ukrajinu. Mnoho dalších věcí. Myslím, že by rádi nějaký ekonomický rozvoj. To je pro ně hodně důležité,“ uvedl Trump.
Moskva taková slova vítá, ale požaduje konkrétní nabídku. „Slyšíme spoustu různých prohlášení, ale přirozeně je nutné pochopit, oč jde. Nepochybně vítáme prohlášení o ochotě spolupracovat, ale ještě více uvítáme nějaké konkrétní kroky,“ reagoval na slova amerického prezidenta mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého žádná země nepřispívá ohledně Sýrie k urovnání krize tolik jako Rusko. „Na Ukrajině ale krize skutečně ‚zamrzla‘,“ připustil Peskov, který veškerou odpovědnost následně svalil na Kyjev.
O podmínkách zrušení sankcí podle mluvčího Trump s Putinem na schůzce v Helsinkách vůbec nejednal. Trump za náznaky úvah o uvolnění sankcí od odpůrců na sociálních sítích schytal pořádnou vlnu kritiky. Americké ministerstvo financí přitom v úterý rozšířilo seznam firem a jednotlivců potrestaných za ruské špionážní aktivity. Kromě jedné ruské firmy se sankce nově vztahují i na společnost Lacno sídlící na Slovensku.
- Původní text ZDE
Londýn navíc tlačí na to, aby USA vůči Rusku kvůli otravám novičokem vyhlásily nové postihy. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt Evropskou unii vyzval, aby na Rusko kvůli použití nervové látky v Británii uvalila další sankce. Brusel by podle něj měl věrně stát po boku Spojených států. „Ruská zahraniční politika pod Putinovým vedením učinila svět nebezpečnějším místem,“ dodal Hunt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab