Trumpovy sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu. Nejen Leyenová zuří

07.02.2025 17:30 | Monitoring

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vyvolalo vlnu pobouření, ale i jásot. Proti Trumpovi se postavila například šéfka Evropské komise von der Leyenová. Potlesk si naopak vysloužil například v Maďarsku.

Trumpovy sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu. Nejen Leyenová zuří
Foto: YouTube/Channel4
Popisek: Donald Trump podepisuje executive order

„ICC odsuzuje vydání exekutivního nařízení USA, které se snaží uvalit sankce na jeho úředníky a poškodit jeho nezávislou a nestrannou justiční práci,“ uvedl soud. Dodal, že stojí za svým personálem i miliony nevinných obětí, které hájí. „Slibujeme, že budeme pokračovat v poskytování spravedlnosti a naděje milionům nevinných obětí zločinů proti lidskosti po celém světě“.

Trumpovo nařízení tvrdí, že nedávné kroky ICC „stanovují nebezpečný precedent“, který ohrožuje Američany tím, že je vystavuje „obtěžování, zneužívání a možnému zatčení“, informuje agentura Reuters. Sankce, oznámené během Netanjahuovy návštěvy USA, zahrnují finanční a vízová omezení pro jednotlivce a jejich rodiny, kteří pomáhají při vyšetřování ICC proti americkým občanům nebo spojencům.

Mnoho spojenců USA, včetně Nizozemska a Německa, sankce odsoudilo. Mluvčí britského premiéra Keira Starmera uvedl, že Spojené království podporuje nezávislost ICC. Generální tajemník OSN vyzval ke zrušení opatření.

Do zjitřené debaty se pustila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „ICC zaručuje odpovědnost za mezinárodní zločiny a dává obětem hlas po celém světě. Musí být schopen svobodně provést boj proti globální beztrestnosti. Evropa bude vždy hájit spravedlnost a úctu k mezinárodnímu právu,“ vzepřela se Trumpovu nařízení předsedkyně Evropské komise přes síť X.

Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar naopak Trumpovo nařízení „silně“ ocenil a obvinil ICC z toho, že nejedná „v souladu s mezinárodním právem“.

Trumpovo rozhodnutí vítal maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

„Rozhodnutí Donalda Trumpa, který uvalil sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu, je naprosto pochopitelné. ICC se v poslední době maskoval za zaujatý politický nástroj a podkopal celý mezinárodní soudní systém. Její rozhodnutí jen přispěla ke zhoršení nejistoty v již tak těžkých částech světa. Maďarsko také oceňuje otázku spolupráce s Mezinárodním trestním soudem,“ napsal Szijjártó na facebookovém profilu.

Odborníci varují, že sankce by mohly mít „hluboký praktický dopad“ na činnost soudu. Zachary Kaufman, bývalý úředník u prvního hlavního prokurátora ICC, uvedl, že sankce by mohly zmrazit majetek a aktiva, stejně jako pozastavit vstup do USA pro úředníky ICC a jejich rodiny. Thijs Bouwknegt z institutu NIOD pro výzkum války, holocaustu a genocidy uvedl, že sankce představují „vnitřní krizi“ pro ICC, a upozornil, že někteří zaměstnanci již byli vyplaceni předem kvůli obavám z bankovních potíží, uvádí server The Globe Post.

Toto není první případ, kdy USA uvalily sankce na ICC. V roce 2020 Trumpův tehdejší ministr zahraničí Mike Pompeo uvalil sankce na tehdejší prokurátorku ICC Fatou Bensoudovou kvůli vyšetřování válečných zločinů amerických vojáků v Afghánistánu. Tyto sankce byly zrušeny administrativou prezidenta Joea Bidena. Odborníci se obávají, že oslabení ICC by mohlo dát volnou ruku diktátorům po celém světě a ohrozit vyšetřování válečných zločinů v Afghánistánu nebo na Ukrajině.

Současně si svět připomněl 80. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, kde bylo během holocaustu systematicky zavražděno více než milion Židů a dalších pronásledovaných skupin. Rabín Shmuley Boteach, který se ceremoniálu zúčastnil, vyjádřil zklamání nad tím, že Izrael neposlal významnou delegaci kvůli obavám z možného zatčení Netanjahua na základě zatykače ICC. „Byla to obrovská promarněná příležitost,“ uvedl Boteach.

ICC i přes výzvy a sankce zůstává odhodlán plnit svou misi a přinášet spravedlnost obětem nejhorších zločinů proti lidskosti.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 32 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Další ze zmatků dnešní doby, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 07.02.2025 17:42:22
Jde o ten soud, co vydal zatykač na Putina za kradení dětí na Ukrajině. To je samozřejmě už samo o sobě nesmysl, protože ve válečném zmatku je hledání konkrétních osob vždycky dlouhodobý proces, ale co teď s tím budou dělat naše 'objektivní' média? Odsouzený ruský prezident je podle nich dobře, ale zároveň americký prezident uvaluje na soudce sankce...

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Itálie je tvůj domov, ty huso!“ Lipavský nasadil Šeredovou. Špatně to dopadlo

16:42 „Itálie je tvůj domov, ty huso!“ Lipavský nasadil Šeredovou. Špatně to dopadlo

V propagačním videu Ministerstva zahraničních věcí ČR spravovaného odpadlíkem od Pirátů Janem Lipavs…