„ICC odsuzuje vydání exekutivního nařízení USA, které se snaží uvalit sankce na jeho úředníky a poškodit jeho nezávislou a nestrannou justiční práci,“ uvedl soud. Dodal, že stojí za svým personálem i miliony nevinných obětí, které hájí. „Slibujeme, že budeme pokračovat v poskytování spravedlnosti a naděje milionům nevinných obětí zločinů proti lidskosti po celém světě“.
Trumpovo nařízení tvrdí, že nedávné kroky ICC „stanovují nebezpečný precedent“, který ohrožuje Američany tím, že je vystavuje „obtěžování, zneužívání a možnému zatčení“, informuje agentura Reuters. Sankce, oznámené během Netanjahuovy návštěvy USA, zahrnují finanční a vízová omezení pro jednotlivce a jejich rodiny, kteří pomáhají při vyšetřování ICC proti americkým občanům nebo spojencům.
Mnoho spojenců USA, včetně Nizozemska a Německa, sankce odsoudilo. Mluvčí britského premiéra Keira Starmera uvedl, že Spojené království podporuje nezávislost ICC. Generální tajemník OSN vyzval ke zrušení opatření.
Do zjitřené debaty se pustila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „ICC zaručuje odpovědnost za mezinárodní zločiny a dává obětem hlas po celém světě. Musí být schopen svobodně provést boj proti globální beztrestnosti. Evropa bude vždy hájit spravedlnost a úctu k mezinárodnímu právu,“ vzepřela se Trumpovu nařízení předsedkyně Evropské komise přes síť X.
The ICC guarantees accountability for international crimes and gives a voice to victims worldwide.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 7, 2025
It must be able to freely pursue the fight against global impunity.
Europe will always stand for justice and the respect of international law.
Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar naopak Trumpovo nařízení „silně“ ocenil a obvinil ICC z toho, že nejedná „v souladu s mezinárodním právem“.
Trumpovo rozhodnutí vítal maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
„Rozhodnutí Donalda Trumpa, který uvalil sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu, je naprosto pochopitelné. ICC se v poslední době maskoval za zaujatý politický nástroj a podkopal celý mezinárodní soudní systém. Její rozhodnutí jen přispěla ke zhoršení nejistoty v již tak těžkých částech světa. Maďarsko také oceňuje otázku spolupráce s Mezinárodním trestním soudem,“ napsal Szijjártó na facebookovém profilu.
Odborníci varují, že sankce by mohly mít „hluboký praktický dopad“ na činnost soudu. Zachary Kaufman, bývalý úředník u prvního hlavního prokurátora ICC, uvedl, že sankce by mohly zmrazit majetek a aktiva, stejně jako pozastavit vstup do USA pro úředníky ICC a jejich rodiny. Thijs Bouwknegt z institutu NIOD pro výzkum války, holocaustu a genocidy uvedl, že sankce představují „vnitřní krizi“ pro ICC, a upozornil, že někteří zaměstnanci již byli vyplaceni předem kvůli obavám z bankovních potíží, uvádí server The Globe Post.
Toto není první případ, kdy USA uvalily sankce na ICC. V roce 2020 Trumpův tehdejší ministr zahraničí Mike Pompeo uvalil sankce na tehdejší prokurátorku ICC Fatou Bensoudovou kvůli vyšetřování válečných zločinů amerických vojáků v Afghánistánu. Tyto sankce byly zrušeny administrativou prezidenta Joea Bidena. Odborníci se obávají, že oslabení ICC by mohlo dát volnou ruku diktátorům po celém světě a ohrozit vyšetřování válečných zločinů v Afghánistánu nebo na Ukrajině.
Současně si svět připomněl 80. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, kde bylo během holocaustu systematicky zavražděno více než milion Židů a dalších pronásledovaných skupin. Rabín Shmuley Boteach, který se ceremoniálu zúčastnil, vyjádřil zklamání nad tím, že Izrael neposlal významnou delegaci kvůli obavám z možného zatčení Netanjahua na základě zatykače ICC. „Byla to obrovská promarněná příležitost,“ uvedl Boteach.
ICC i přes výzvy a sankce zůstává odhodlán plnit svou misi a přinášet spravedlnost obětem nejhorších zločinů proti lidskosti.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera