Turci se Kurdů chtějí zbavit, vědí moc. Jenže ve hře je Putin... Syřan Maialeh o nové válce

19.10.2019 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Evropská Unie v turecko-syrském konfliktu „hraje druhé housle“. Spojené státy přistupují ke konfliktu amorálně, takže karty má v rukou Rusko. Nastěhování statisíců Syřanů do oblasti k hranicím Turecka ničemu dobrému nepomůže, vykořenění obyvatelé jiné části této válkou zmítané a kdysi prosperující země nebudou v této části své země šťastni, i zde budou uprchlíky a jen budou figurkami pro šachovou hru Turecka. To říká o současné situaci bývalý podporovatel syrské opozice ing. Mazen Maialeh, který žije se svou rodinou již několik desítek let v naší republice. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvádí, že Turci si chtějí definitivně vyřešit svůj problém s Kurdy, kteří vědí o tom, jak Turecko bez skrupulí obchodovalo s Islámským státem a jak přes jeho území putovaly tisíce bojovníků do Iráku, Sýrie a dalších zemí.

Turci se Kurdů chtějí zbavit, vědí moc. Jenže ve hře je Putin... Syřan Maialeh o nové válce
Foto: archiv
Popisek: Syřan Mazen Maialeh žije v Česku několik desetiletí

Co říkáte na aktivity Turecka, coby člena NATO, na území Sýrie. Není to jiskra dalšího konfliktu v celém regionu?

Začnu od druhé části vaši otázky a řeknu, že je to mnohem víc nežli jiskra dalšího konfliktu. Je to v podstatě zásadní akt agrese ze strany Turecka, namířený především proti kurdskému obyvatelstvu na severu Sýrie a proti kurdské věci obecně, pod záminkou boje proti milicím PYD, které jsou hlavní složkou syrských demokratických sil. Turecko v čele s Erdoganem považují syrské demokratické síly obecně a kurdské oddíly v nich zvlášť za teroristické, protože je obviňují ze spojenectví s PKK. Skutečný cíl této turecké agrese však je, zabránit vzniku jakékoli kurdské samosprávy v sousedství s kurdskou oblasti na jihovýchodě Turecka. Turecko hlásilo, že hodlá vytvořit „bezpečnostní zónu“, do které chce přesídlit až dva milióny syrských uprchlíků arabské národnosti, což představuje obrovskou demografickou změnu pro tuto oblast a zakládá na dlouhotrvající konflikt.

Turecko, s vědomím své důležitosti jako člen NATO vlastnící druhou nejsilnější armádu, využívá své členství v tomto paktu, aby umlčelo jakékoli náznaky nesouhlasu s jeho invazí ze strany ostatních členů paktu. A zdá se, že ani nemusí v tomto ohledu vyvíjet žádné velké úsilí, poněvadž k této invazi muselo mít souhlas především USA, které několik dní předtím stáhly své vojáky z oblasti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úspěch Trumpa, Babiše a Fica ničí Hřebejka. Diví se, jak mohli vyhrát volby

19:15 Úspěch Trumpa, Babiše a Fica ničí Hřebejka. Diví se, jak mohli vyhrát volby

Režisér Jan Hřebejk se na sociální síti X vymezil proti úspěchu politiků jako Donald Trump, Andrej B…