Turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilistů, říká Petříček

09.10.2019 20:40 | Zprávy

Turecká ofenzíva proti kurdským milicím YPG na severu Sýrie jen zhorší situaci civilistů a uprchlíků v regionu. ČTK to napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v reakci na informace o zahájení operace turecké armády. Podle Petříčka je nutné situaci řešit diplomaticky, ministr chce, aby Evropská unie přijala společný postup. K řešení by měly přispět i Spojené státy, uvedl. Také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes vyzval k diplomatickému řešení situace. Rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že Turecko by mělo vojenskou akci zastavit.

Turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilistů, říká Petříček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

„Turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilního obyvatelstva a uprchlíků v regionu. Podle mého soudu bude naopak znamenat oddálení návratu lidí, kteří museli opustit své domovy,“ uvedl Petříček v textové zprávě. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zahájily dnes turecké jednotky ofenzivu v severní Sýrii. Agentura Reuters informovala o explozích a hluku z letadel u města Rás al-Ajn na severovýchodě Sýrie.

Petříček vyzval k diplomatickému tlaku na Ankaru. „Bohužel v tuto chvíli nevidím jiný nástroj než diplomatický tlak, jak situaci zklidnit. Očekávám společný postup EU, k řešení by měly přispět i Spojené státy,“ uvedl ministr. „Česko nadále podporuje mírový proces v Sýrii, který by měl umožnit poválečnou rekonstrukci země. Zajištění bezpečnosti tureckých hranic jsme mohli dosáhnout i jinou cestou,“ doplnil.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes vyzval Ankaru k zastavení vojenské operace. Junckerovo prohlášení podpořil i český ministr obrany Metnar. „Doufáme, že tato vojenská akce bude co nejdříve zastavena,“ uvedl v pořadu Pressklub Frekvence 1. „Dlouhodobě zastáváme stanovisko, že by konflikty měly být řešeny diplomatickou a mírovou cestou,“ řekl.

Ofenzíva má být zaměřena na oddíly syrských Kurdů. Cílem je podle Ankary vytvoření bezpečnostní zóny na syrské straně syrsko-turecké hranice, která umožní návrat syrských uprchlíků. Milice YPG se podílely na boji proti teroristickému uskupení Islámský stát, Turecko je ale rovněž považuje za teroristy.

Turecko začalo v posledních dnech otevřeně hovořit o invazi do severovýchodní Sýrie poté, co se z oblasti začali stahovat američtí vojáci. Ankaru před ofenzívou varovaly západní mocnosti i Moskva. Například ruský prezident Vladimir Putin dnes podle Kremlu Erdogana v telefonickém rozhovoru nabádal, aby se v Sýrii vyhnul jakýmkoli krokům, které by mohly poškodit mírový proces, a vyzval ho, aby ofenzívu dobře zvážil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…