Turecko má problém. Na jedné straně bojuje proti Islámskému státu v Sýrii, současně ale nestojí o udržení syrského prezidenta Bašára Asada u moci a na straně druhé má problém na vlastním území – s Kurdy. Pokud se ukáže, že nedávný teroristický útok, jemuž podlehlo přes sto lidí, mají na svědomí právě Kurdové, bude možné mluvit o občanské válce přímo na území Turecka.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hledal pomocnou ruku v EU, ale není jisté, že ji tam našel. EU je totiž ochotná poslat Ankaře peníze, ale politici v Bruselu dávají zároveň najevo, že Turecko může prozatím zapomenout na členství v Unii. Západ navíc podporuje Kurdy, kteří mohou představovat pro Turecko velký problém. Země ležící na hranici Evropy a Asie tak v podstatě stojí v boji osamocena a z této izolace bude jen těžko hledat cestu.
Jedna cesta ale podle Campbella existuje, a tou je spolupráce s Ruskou federací. „Ta tkví ve skutečnosti, že RF podporuje legitimní vládu a legitimního prezidenta Asada. Proto by mohl být prezident Putin suflérem svému kolegovi v Ankaře. Rusko totiž nehodlá ani prezidenta Asada, ani své spojence zradit. To se nedá v žádném případě na základě historických zkušeností říci o USA. Putin není Jelcin,“ podotýká Campbell.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp