Turecko se prý dalo na cestu temnoty. Komentátor má o zemi obavy

20.04.2017 21:37 | Zprávy

Komentátor Daniel Kaiser má za to, že Turecko po nedělním referendu nastoupilo cestu do temnoty. V tento den Turci změnili politický systém své země z parlamentního modelu na prezidentský a významně posílili pravomoci prezidenta Recepa Erdogana.

Turecko se prý dalo na cestu temnoty. Komentátor má o zemi obavy
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Výsledek tureckého referenda, které posvětilo ústavní změny v zemi půlměsíce, byl těsný. Pro změnu hlasovalo 51,4 procenta občanů. Vzhledem k tomu, že podle opozice přímo v Turecku docházelo k zastrašování voličů, kteří by si snad přáli hlasovat proti ústavním změnám, o to významnější byla role Turků žijících v Evropě, kteří se také zapojili do hlasování.

„Jen v Německu se tureckého referenda účastnilo 700 tisíc lidí, 63 procent z nich hlasovalo Ano. Ještě výrazněji, mezi 70 a 75 procenty, Erdogan zvítězil v Rakousku, Belgii nebo Nizozemsku,“ připomněl Kaiser v komentáři pro server Echo24.cz. Ti, kteří nešli volit, by pravděpodobně Erdogana nepodpořili, jenže bychom se měli mít na pozoru jak před první skupinou, tak před druhou, která v demokracii nevěří tolik, aby se vydala k volebním urnám.

Celý komentář najdete zde.

„Turci v západní Evropě jsou tedy celkově mnohem víc pro režim pevné ruky a proti demokracii než Turci v ‚neevropském‘ Turecku,“ varoval autor.

Na prezidentském systému by nebylo nic až tak špatného. Mají ho např. občané Spojených států a poloprezidentský systém standardně funguje i ve Francii. Jenže Francie a Turecko, to jsou dvě velmi rozdílné země. Ukázaly to čistky provedené vloni v létě po neúspěšném vojenském puči.

„Do začátku letošního roku čistky postihly přes 135 tisíc lidí. Čtyřicet tisíc Turků (a ovšem Kurdů) se na nějakou dobu ocitlo ve vězení, tisíce dodnes ve vazbě čekají na proces. Režim se kromě gülenistů při čistkách masově zbavoval i jinak nepohodlných lidí. Hlas pro přechod k prezidentskému režimu je za takových okolností hlasem pro brutální metody vůči opozici,“ konstatoval Kaiser.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…