Turecko si prý může dělat co chce, NATO ho přes palubu nehodí. Zde je stručný výčet, čím nás drží pod krkem

06.08.2016 18:18 | Zprávy

NATO a Turecko zůstávají i nadále spojenci, k vzájemné důvěře mají ovšem dost daleko. Od té doby, co v Turecku proběhl pokus o převrat, má Severoatlantická aliance na Turecko jen velmi malý vliv. „NATO může Turecko pouze pokárat, potrestat jej nemůže,“ píše z Bruselu reportér Deutsche Welle Bernd Riegert.

Turecko si prý může dělat co chce, NATO ho přes palubu nehodí. Zde je stručný výčet, čím nás drží pod krkem
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Ihned po neúspěšně provedeném pokusu o státní převrat vyslaly Spojené státy do Ankary svého nejvýše postaveného vojenského důstojníka, aby zamezil případnému poškození vzájemných vztahů mezi Spojenými státy, Tureckem a zbytkem Aliance.

Josepf Dunford Ankaru ujistil, že Spojené státy budou i nadále „podporovat demokracii v Turecku“, a odsoudil pokus o puč.

Američané vyslali směrem do Turecka stejnou zprávu, kterou již dříve tureckému prezidentu Erdoganovi poslal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který s tureckým prezidentem hovořil po telefonu dva dny po incidentu.

Na rozdíl od Američanů Stoltenberg tureckou stranu ovšem rovněž vyzval k tomu, aby respektovala demokratické uspořádání, ústavu a lidská práva.

Turecká vláda s odpovědí Západu na incident příliš spokojena nebyla. V několika rozhovorech prezident Erdogan přímo vyzýval k tomu, aby zemi přijeli navštívit vysoce postavení politici z členských států Aliance. NATO se prozatím zdrželo komentářů ohledně armádní čistky, která v Turecku po pokusu o převrat proběhla. V jediném vyjádření z Bruselu zaznělo, že má každý členský stát právo na to, obměnit vedení své vlastní armády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …