Turecký premiér končí. Prý se rozhádal s Erdoganem

05.05.2016 16:14 | Zprávy

V Turecku došlo k další zlomové události. Premiér Ahmet Davutoglu, blízký spolupracovník prezidenta Erdogana, podal rezignaci. Údajně za tím stojí neshody mezi oběma muži v situaci, kdy se prezident snaží dále koncentrovat moc v zemi ve svých rukou. Informují The New York Times.

Turecký premiér končí. Prý se rozhádal s Erdoganem
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Turecký premiér Davutoglu oznámil ve čtvrtek svoji rezignaci z důvodu neshod mezi ním a prezidentem Reccepem Tayyipem Erdoganem, za jehož vlády se z Turecka stává stále více autoritativní režim.

„Silná vláda A. K. P. povede zemi i v následujících čtyřech letech a není třeba se obávat o její bezpečnost a stabilitu,“ řekl Davutoglu během svého proslovu. Svůj vztah s prezidentem označil za „bratrský“.

K rozhodnutí o rezignaci došel po konzultaci se samotným Erdoganem. „Náš prezident řekl, že chce silného premiéra, a já se snažil nést jeho zástavu, jak jsem nejlépe uměl,“ řekl Davutoglu. „Nikdy jsem nezasahoval do stranických rozhodnutí. Nikdy jsem nezasahoval do žádných rozhodnutí jen z osobních důvodů. Naše strana vstupuje do nové éry,“ poznamenal.

O Erdoganovi jen prohlásil, že mají stále přátelské vztahy. „Nikdy mě neuslyšíte, že bych o prezidentovi řekl něco negativního,“ zmínil.

Turecká média však o rozkolu ve straně spekulovala již celý týden. Ten zřejmě dosáhl nedávno vrcholu, když straničtí příslušníci odhlasovali, že předseda strany nebude vybírat lídry krajských organizací, jak tomu bylo doposud.

Celý text zde.

Podle mnohých odborníků byl právě Davutoglu tím, který oponoval Erdoganovým snahám přepsat ústavu. Nedávno dokonce zmínil, že je ochoten vrátit se k vyjednávacímu stolu, aby tak ukončil dlouhotrvající válku se Stranou kurdských pracujících.

Jejich názory se však lišily i s ohledem na finance, kdy Davutoglu podporoval větší nezávislost sektoru, kdežto Erdogan chtěl zasahovat do správy centrální banky. Svým krokem nyní Davutoglu umožnil Erdoganovi, aby si vybral svého člověka na pozici premiéra.

Ani tak však nebude mít potřebnou sněmovní většinu na to, aby dokázal změnit tureckou ústavu, obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že mají v parlamentu zastoupení i Kurdové.

Podle některých analytiků jsou Erdoganem nově obnovené boje proti Kurdům snahou získat hlasy tureckých nacionalistů, a tak se zasadit o parlamentní většinu. To mu však nevyšlo, a tedy je možné, že se pokusí vyvolat předčasné volby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…