„Od starého Řecka byl zvyk, že by měly v době olympiády utichnout zbraně,“ podotýká na úvod bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček s odkazem na probíhající vojenské cvičení Ruska a Běloruska.
„Desítky tisíc vojáků byly přesunuty až z Dálného východu. Cvičení probíhá na hranicích států NATO. Severoatlantická aliance musí odpovědět, protože její členové na východním křídle, od Estonska, Litvy, Lotyšska přes Bulharsko se cítí ohroženi. Nikdo neví, jak se Rusko v krizi zachová a jestli napadne Ukrajinu, nebo ne,“ analyzuje Rouček.
„Téměř sto padesát tisíc vojáků podél ruské hranice něco signalizuje. Nejen Ukrajina, ale celý Západ se tomu snaží čelit. Navíc rusko-běloruské cvičení zbytečně zvyšuje napětí. Sousedním státům nezbývá nic jiného, než částečně posílit obranu za účasti vojáků z nejrůznějších států NATO,“ dodává.
Jako hlavní linii řešení vidí diplomatickou cestu. „Snažit se napětí zmírnit, konflikt neeskalovat a také ho řešit. I příští týden budou jednání pokračovat návštěvou německého kancléře jak na Ukrajině, tak v Moskvě,“ upozorňuje Rouček. V první fázi by mělo podle Roučka dojít k deeskalaci napětí, ve druhé pak vrátit se pokud možno přes tzv. minský formát ke hledání řešení.
„Bylo by velmi vhodné podívat se znovu na celou bezpečnostní architekturu, která se v posledních desetiletích vytvořila. Máme něco, co se vytvářelo v sedmdesátých a osmdesátých letech,“ připomíná s tím, že během uplynulých let došlo k zásadním změnám, které je nutné reflektovat. „Sovětský svaz se rozpadl, celý východní blok se rozpadl. Státy včetně České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska i pobaltských států vyjádřily přání být členy západních společenství, jak Severoatlantické aliance, tak Evropské unie. Čili Západ včetně Severoatlantické aliance se posunul na východ. To je bez debat. Ano, Rusko se může cítit do určité míry ohroženo. Na druhé straně je potřeba brát do úvahy rozhodnutí zemí jako jsou Ukrajina, Moldávie, Gruzie, kde jsou zamrzlé konflikty. I tyto národy a státy by měly mít právo na vlastní cestu, na sebeurčení,“ uvažuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá