Novela zákona reaguje na stále narůstající počet případů, kdy lidé zvířata týrají, a často tak zapříčiní jejich smrt. Kromě toho Pospíšil poukazuje na formy organizované trestné činnosti – množení zvířat v nevhodných podmínkách. „Často také jde o formu trestné činnosti, která má daňový charakter, neboť chovatelé neodvádějí daně. A to my chceme novelou změnit,“ upřesňuje.
Změna trestního zákoníku, která TOP 09 připravila, má podle jeho slov zajistit efektivnější a přísnější postih pachatelů těchto trestných činů. Hlavním problémem dopsud bylo, že podle současného platného práva většinu případů policie předá správnímu či obecnímu úřadu, kde se týrání zvířat či množírny řeší pouze jako přestupek, nikoliv trestný čin.
Pachatelé byli dosud trestáni pouze několikatisícovou pokutou. „Je logické, že nízké pokuty nejsou pro chovatele žádným trestem,“ uvedl Pospíšil s tím, že existují sice případy, které se dostanou i k soudu, ale ty většinou končí tím, že jsou uložené jen podmíněné tresty, ze kterých si pachatelé nic nedělají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab