Alianční podpora afghánským jednotkám teď vstupuje do nové fáze. Od 1. ledna 2015 bude NATO především pomáhat s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. „Pozvedli jsme afghánský lid z temnoty beznaděje a dali mu naději do budoucna," prohlásil podle serveru BBC velitel mise generál John Campbell.
ISAF nahradí Rozhodná podpora
Skromný akt k ukončení bojového působení v zemi se konal v tělocvičně aliančního velitelství. Velitelé za přítomnosti spojeneckých i afghánských armádních špiček spustili vlajku Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF). Nahradila ji vlajka nové mise nazývající se Rozhodná podpora (Resolute Support), která bude „sloužit jako základ stálého partnerství" mezi NATO a Afghánistánem, prohlásil Campbell. Vzdal čest spojeneckým a afghánským padlým, kteří v boji „zaplatili cenu za svobodu Afghánistánu". „Cesta, která je před námi, zůstává náročná, my ale zvítězíme," prohlásil také.
Spojenci v zemi ztratili tři a půl tisíce vojáků, z toho deset Čechů
Válku v Afghánistánu zahájily Spojené státy v čele s tehdejším prezidentem Georgem Bushem mladším v reakci na teroristické útoky sítě Al-Káida z 11. září 2001. Mezinárodní síly ISAF měly v době početního vrcholu více než 130.000 členů z pěti desítek zemí. K letošnímu 1. prosinci v zemi působilo 13.336 zahraničních vojáků. Od začátku mise bylo zabito skoro 3500 příslušníků zahraničních jednotek. Armáda ČR, která měla na začátku listopadu v Afghánistánu 281 vojáků, ztratila v rámci afghánské mise deset mužů. Pět z nich má na svědomí sebevražedný útok z letošního července.
V nové misi budou mít Češi 310 vojáků
Mise, ve kterou se ISAF přemění, bude nebojová. Zhruba 13.500 mužů a žen z členských států NATO a 14 partnerských zemí bude především pomáhat s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. Skoro 11.000 jejích členů by měli tvořit Američané. Parlament ČR letos v říjnu schválil nasazení 310 vojáků v nové misi.
„Bezpečnost Afghánistánu bude plně v rukou 350.000 afghánských vojáků a příslušníků policie. Spojenci z NATO společně s mnoha partnerskými zeměmi ale setrvají, aby jim zajistili výcvik, poradenství a podporu," uvedl v prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Tálibán je stále aktivní, prý dokonce nabírá na síle
Někdejší vládnoucí islamistické radikální hnutí Tálibán nepřestává být i více než deset let od začátku nákladné spojenecké mise aktivní a podle pozorovatelů nabírá na síle. OSN odhaduje, že letošní rok bude nejkrvavějším rokem války; poprvé za šest let, kdy OSN vede záznamy, přesáhne podle odhadů počet civilních obětí 10.000 lidí. Za většinou případů úmrtí a zranění stojí útoky Tálibánu. Na straně afghánských bezpečnostních sil zahynulo letos v boji proti Tálibánu nejméně 4600 lidí.
Svízelná je i politická situace země, která je tři měsíce po inauguraci nového prezidenta Ašrafa Ghaního bez vládního kabinetu. Hospodářský růst je skoro nulový. Spojené státy, které samotná válka stála odhadem bilion dolarů, vydaly na obnovu Afghánistánu dalších 100 milionů dolarů.
Afghánci mají podle agentury AP z nadcházejícího ukončení bojové mise smíšené pocity. Mnoho z nich se prý domnívá, že kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je aktivní nasazení zahraničních vojáků do bojů v zemi nadále potřeba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk