Moskva také tvrdí, že proruských demonstrací se účastní výhradně Ukrajinci z vlastní vůle. Pravdou však podle Američanů je, že ruské internetové servery otevřeně rekrutují dobrovolníky k cestě z Ruska na Ukrajinu a k podněcování násilí. A existují prý i důkazy, že mnozí z těchto takzvaných demonstrantů jsou placeni za svoji účast na násilnostech a nepokojích.
Většina obyvatel Doněcku chce prý žít na Ukrajině, ne v Rusku
Podle americké diplomacie je nepravdivé i ruské tvrzení, že separatisté na východě Ukrajiny mají velkou podporu veřejnosti. Ve skutečnosti je tomu naopak a i podle nedávného průzkumu v Doněcku chce většina tamních obyvatel žít ve sjednocené Ukrajině a odmítá spojení s Ruskem.
Jak úřad ministra Johna Kerryho dále uvedl, Rusko sice oznámilo odsun části svých sil rozmístěných u ukrajinské hranice, ale žádný podobný významný pohyb se neprokázal. Podél hranice zůstává odhadem 35.000 až 40.000 ruských vojáků a zároveň asi 25.000 se jich nachází na Krymu.
Etničtí Rusové se na Ukrajině necítí ohroženi
Američané rovněž vyvracejí tvrzení Moskvy, že etničtí Rusové na Ukrajině jsou v ohrožení. Podle USA o tom neexistují žádné věrohodné zprávy. V nedávném průzkumu ze začátku dubna 74 procent rusky hovořící populace na východě a jihovýchodě Ukrajiny uvedlo, že „nejsou vystaveni tlaku nebo ohrožení kvůli svému jazyku".
Moskva také velmi často uvádí, že nová ukrajinská vláda je vedena radikálními nacionalisty a fašisty. Nový ukrajinský kabinet, který byl schválen v parlamentu drtivou většinou, a to i mnohými členy strany exprezidenta Viktora Janukovyče, se však zavázal chránit práva všech Ukrajinců, včetně těch na Krymu, upozorňuje americká diplomacie.
Spojené státy také vyčítají Moskvě, že používá proti Ukrajině jako zbraň dodávky energie, třebaže to Rusko popírá. Po anexi Krymu zvýšilo Rusko během dvou týdnů Ukrajině cenu za zemní plyn o 80 procent.
První podobný seznam komentující ruská tvrzení kolem ukrajinské krize vydaly USA 6. března. Moskva ho tehdy podle agentury Reuters odmítla a označila za „naivní překroucení skutečnosti".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk