„Naše vize je ta, že ústav má podporovat debatu o moderních dějinách, protože to je nejsmysluplnější způsob, jak k moderním dějinám přistupovat. A v tomto duchu chceme uspořádat několik akcí,“ řekl.
Ústav si podle Matějky vytyčil dva hlavní cíle, svou kvalitu chce posilovat intenzivnější mezinárodní spoluprací i personálním posílením. Více by chtěl také vstoupit do veřejného prostoru v oblastech, kde má odbornou kompetenci.
V nových projektech se tak například objeví téma o převzetí moci komunistickou stranou v letech 1945 až 1960. Projekt bude podle Matějky sledovat, jak se proměňovala společnost v regionech, a ukáže, jak komunistická strana ovládala stát. „A také plánujeme rozšíření projektu dějin StB o dva nové pracovníky a další nové činnosti,“ doplnil.
ÚSTR loni dostal první projekt od Grantové agentury ČR a připravuje další. „Čímž se zařazujeme mezi standardní vědecké instituce, které jsou schopny obstát v konkurenci,“ řekl náměstek.
Nejvýznamnější konference by se měla týkat Jáchymova, který je jedním z pamětních míst českých dějin. Historici chtějí ukázat Jáchymov nejen z pohledu 50. let, ale i jeho proměnu ve 20. století, opomíjené nucené práce za války i proměny tamní krajiny. Ústav také uspořádá kolokvium k politice paměti a dějin. Největší výstava se plánuje na jaro ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem, bude o kolektivizaci a perzekuci sedláků.
Ústav, o jehož vznik svedli souboj pravicoví zákonodárci s levicovou opozicí, má za úkol shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o komunismu a nacistické okupaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk