Z 2,75 milionů věřících po deseti letech zbylo jen něco málo přes jeden milion. Příčiny teď církev hledá především ve svém vystupování směrem k veřejnosti. Tou zřejmě otřásly jednak skandály kolem sexuálního zneužívání dětí ze strany kněží, spory kolem katedrály sv. Víta v Praze a nelíbí se jí ani, že si církev dělá nároky na rozsáhlý státní majetek.
Podle Uhlíře si za úbytek věřících skutečně může církev sama. "V historii vykonávala římskokatolická církev řadu činností na poli vzdělání, vědy, péče o nemocné a chudé. Nevšiml jsem si, že by se dnes tato církev například nějak výrazněji zabývala smutným údělem bezdomovců," podotýká Uhlíř. "Lidé kolem farností vytvářejí zpravidla jakési „tvrdé“ jádro a veškeré dění se točí kolem poměrně úzké skupiny. S nelibostí pak nesou, když o Velikonocích a Vánocích dorazí do „jejich“ kostela lidé, kteří obvykle na bohoslužby nechodí a někteří kněží to neopomenou dát najevo. Dokonce už někde prý uvažovali o vstupenkách na půlnoční mše, aby odlišili „skutečné“ věřící od pouze zvědavých a tudíž nevítaných sezónních návštěvníků, kteří těm opravdových věřícím zabírají místa."
Církev se chová spíše jako úřad než jako instituce s nějakým duchovním rozměrem. Většina kostelů je navíc permanentně zavřená. "Lidé budou čím dál více odmítat instituci, která na té základní úrovni rezignovala na aktivní postoj k tomu, co se ve světě děje a svými špičkami přicmrndává mocným tohoto světa."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par