Učitelé v německých a rakouských školách si dnes oddychnou. Končí velmi složité období

14.06.2018 11:32 | Zprávy

Dnes večer končí muslimský svátek ramadán, který je vzhledem ke stále se zvyšujícímu počtu muslimů velkým tématem i německy mluvících zemích. Zejména německým a rakouským učitelům tento svátek příliš radosti nedělá.

Učitelé v německých a rakouských školách si dnes oddychnou. Končí velmi složité období
Foto: Vít Hassan
Popisek: U mešity

V průběhu osmadvaceti dní by muslimové neměli v čase mezi východem a západem slunce pít ani jíst. To s sebou přináší celou řadu překážek, které jim brání vykonávat pravidelné činnosti. Jak tvrdí němečtí a rakouští učitelé, v běžné výuce se mnohahodinový půst na muslimských žácích viditelně projevuje. „Nedostatek jídla a pití se na žácích projevuje na první pohled. Jsou malátní, oslabení a mnozí mají obtíže s krevním oběhem,“ píše deník Kronen Zeitung.

Letošní začátek ramadánu připadl na 16. května a právě dnes večer končí. Na jeho konci jsou někteří muslimové na pokraji svých sil. „Jeden z mých studentů omdlel a další usnuli uprostřed hodiny,“ cituje deník jednoho z učitelů, který však nechce být jmenován. Velký problém z pohledu učitelů představuje fakt, že mnoho rodičů své děti povzbuzuje v dodržování až extrémního půstu. „Děti pak nejí i nepijí třeba až sedmnáct hodin denně. Když dětí splní ty nejvyšší nároky, dokonce jim na oplátku slibuji různé odměny.“

Vedle nedostatku jídla a pití dětský organismus zatěžuje také málo spánku. Někteří rodiče své děti budí ke konzumaci jídla a pití uprostřed noci. Dalším z problémů jsou časté absence žáků v období ramadánu. „Rodiče své děti omluví s tím, že jsou na docházení do školy příliš slabí a unavení. Tuto praxi pozorují učitelé již mnoho let. Vše nahlásí na úřadech a do celého procesu potom vstupují sociální pracovnici.“

Obtíže přiznává ve svém textu, publikovaném německým magazínem Zeit, také učitel islámu na gymnáziu v Dortmundu Mansur Seddiqzai. „V době dodržování půstu panuje ve třídě značně nervózní atmosféra. Někteří studenti, kteří normálně jí a pijí, jsou ze strany ostatních až šikanováni. Třída je rozdělana na ty, kteří ramadán drží, a ty ostatní. Někteří jsou přesvědčeni, že mají nárok na úlevy jenom proto, že se postí.“

Jiní podle islámského učitele z Afghánistánu zneužívají půst jako omluvu pro své horší chování. „Já osobně se snažím svým studentům vysvětlovat, že dodržování půstu ještě z nikoho nedělá lepšího člověka. Obecně jsou studenti unavení, méně soustředění a projevují menší zájem o výuku. Já přitom musím normálně známkovat a nechci nikoho upřednostňovat jenom proto, že přes den nejí a nepije,“ uzavírá původem afghánský učitel.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …