Nikulin v USA čelí obžalobě z rozsáhlé krádeže počítačových dat a tamní justice jej dostala do rukou poté, co byl loni vydán z Česka. Soud se však dosud zabýval převážně jeho psychickým stavem.
Sanfranciský soudce William Alsup koncem května konstatoval, že psychologická expertiza přesvědčivě dokázala Nikulinovu narcistní poruchu, která se projevuje přebujelým pocitem vlastní jedinečnosti, potřebou neustálého obdivu a nedostatkem empatie.
„Všichni sice souhlasí s tím, že obžalovaný trpí jistou formou psychické poruchy, jeho činy však ukazují, že je schopen pochopit povahu a důsledky procesu a být svým právníkům nápomocen při své vlastní obhajobě,“ zdůvodnil soudce svůj verdikt zveřejněný webem cyberscoop.com specializovaným na kybernetickou bezpečnost.
Nikulinův obhájce Arkadij Buch podle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa s Alsupovým rozhodnutím nesouhlasí a zvažuje odvolání. O dalším vývoji soudu by mělo být jasno po úterním stání, na němž by soudce rád oznámil termín začátku procesu.
Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox, za což mu v případě uznání viny hrozí až 30 let vězení.
Američané požádali o Nikulinovo vydání v listopadu 2016 a loni na jaře byl Rus do Spojených států vydán. Prakticky současně s USA o Nikulina neúspěšně žádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3 450 dolarů (88 000 korun) spáchané v roce 2009. Český Ústavní soud v dubnu rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána o vydání Rusa zrušil s tím, že měl počkat do vyřešení jeho žádosti o azyl v Česku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab