Zatímco v Izraeli se ozbrojené síly snaží eliminovat teroristickou hrozbu ze strany Hamásu teprve něco přes měsíc, na Ukrajině už se zdejší lidé brání ruským agresorům 626 dní a snaží se je vytlačit ze své vlasti. Podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW), který vycházel z informací několika ruských proválečných blogerů, se Ukrajinci pokusili o několik útoků námořními drony.
„Hlavní ukrajinské ředitelství vojenské rozvědky (GUR) uvedlo, že ukrajinské povrchové útočné drony potopily 10. listopadu na okupovaném Krymu dvě malé výsadkové lodě Ruské Černomořské flotily (BSF). … Jednu malou výsadkovou loď třídy Akula a jednu malou výsadkovou loď třídy Project 11770 Serna. GUR oznámila, že loď třídy Serna vezla posádku a byla naložena obrněnými vozidly, včetně obrněných transportérů BTR-82,“ uvedl k případu institut. Podle ruských blogerů provedli Ukrajinci 10. listopadu 3 sady útoků a uspěla tato jedna.
Ruští blogeři prý také nelibě nesou, že ruská armáda dosud nebyla schopna vytlačit z východního okupovaného břehu řeky Dněpr ukrajinské jednotky. Dosavadní frontální útoky ruských sil se ukázaly jako neúčinné. Podle těchto blogerů by měla ruská armáda zapracovat na tom, aby se stala nejlepší armádou na světě, ale aby se to podařilo, musí prý napřed vyřešit několik problémů. Především zlepšit komunikaci uvnitř celé armády, před samotnými útoky klást větší důraz i na přípravnou fázi a během útoku poskytovat pozemním jednotkám lepší dělostřeleckou a leteckou podporu. Velitelé by prý také měli více komunikovat se svými vojáky a předvést schopnost poučit se z napáchaných chyb.
Podle ISW se zdá, že Rusové posílají na Ukrajinu méně raket a dronů, než tomu bylo ještě před pár týdny. Pravděpodobně si šetří zásoby na rozsáhlejší zimní útoky.
Pokud skutečně dojde na velkou vlnu ruských leteckých útoků, jakou Ukrajina pamatuje už z loňské zimy, podle ukrajinského ministra energetiky Germana Galuščenka bude třeba na ni rázně odpovědět a to tvrdými údery na ropnou a plynárenskou infrastrukturu Ruské federace. Ministr tuto možnost předestřel v rozhovoru pro server Politico při své cestě do Washingtonu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.