Udeří ekonomická krize? Expert pronesl slova, která se tak často v médiích nevidí

28.12.2018 7:51 | Zprávy

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda se v dnešním komentáři pro MF Dnes rozepsal o tom, že krize už nepřijde. Stačí, když se pro to něco udělá, míní.

Udeří ekonomická krize? Expert pronesl slova, která se tak často v médiích nevidí
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Úvodem Kovanda hovoří o tom, že letošním hitem diskusí byla ekonomická krize a to, kdy přijde. Vzpomněl na to, jak se vloni hovořilo o bitcoinu, který se hned po Vánocích začal propadat. Nyní podle jeho slov padají i světové burzy.  

„Zatímco večírky se děsí, aspoň jedna sorta lidí zůstává v klidu. Kupodivu to jsou zrovna akcioví analytici. Ti se živí kromě jiného tím, že pro jednotlivé akcie stanovují takzvané cílové ceny. Čili odhadují, za kolik se ta či ona akcie bude prodávat zhruba za rok,“ zmínil Kovanda. 

„Opakem akciových analytiků jsou ‚vědátorské‘ mluvící hlavy, které nám už řadu let zvěstují, že ekonomická krize udeří, než bys řekl švec. Tihle ‚experti‘ provozují zase jiný marketing. Hlavně svůj osobní. Vědí, že když budou mezi lidem zasévat strach, budou v médiích častěji. Špatné zprávy se prodávají lépe než dobré. Kdo lidi umně děsí, má více kliků, lepší čtenost a sledovanost než ten, kdo emoce spíše tlumí,“ zmínil Kovanda.  

A podotkl, že skutečnost, že česká ekonomika teď prochází útlumem, neznamená, že zabředne do recese či krize jako před deseti lety. „Ano, krize jednou přijde, ale vůbec to nemusí být v příštích pěti letech. Ani v příštích deseti letech. Jediná férová odpověď prostě je, že to nikdo neví,“ zmínil. Vzpomněl také na to, co způsobilo krizi před deseti lety - byla to podle něj krize důvěry. 

„Tisíce, desetitisíce, statisíce bankéřů přestaly věřit jeden druhému. Přestaly věřit firmám, že úvěr řádně splatí. Přestalo se věřit i některým státům a jejich vládám, že svůj bobtnající dluh řádně uhradí. Polámaná důvěra se obnovuje dlouho. Před deseti lety tedy šlo o krizi ve své podstatě vyvolanou opravdu ekonomicky, jelikož důvěra je motorem ekonomiky,“ zmínil Kovanda s tím, že klíčové hrozby dneška nepramení ze systematické vzájemné nedůvěry tisíců a milionů klíčových bankéřů či manažerů celého světa.

„Dnešní hrozby lze zažehnat během jediného odpoledne. Stačí, když si pár konkrétních lidí sedne k jednomu stolu a budou zase chvíli konsenzuální. Ano, jistě, je to trochu naivní pohled. Má však ilustrovat, že pokud by ekonomická krize opravdu přišla, půjde o krizi vyvolanou politicky, několika konkrétními lidmi. Tak si do roku 2019 připijme na to, ať to těchto pár jedinců tak úplně nezvorá,“ uzavřel Kovanda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…