Ministr obrany Spojených států amerických Pete Hegseth ve středu prohlásil, že členství Ukrajiny v NATO je nereálné, a navrhl, aby se Ukrajina připravila na vyjednání mírového urovnání, které by podpořily mezinárodní jednotky, místo toho, aby doufala ve znovuzískání všech svých území okupovaných Ruskem. Návrat k hranicím Ukrajiny před rok 2014 americký ministr obrany považuje za „nereálný cíl“.
Nesouhlas s tímto Hegsethovým tvrzením vyjádřila vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku spolu na platformě X ve společném vyjádření států neformálního uskupení WEIMAR+, tedy Francie, Německa, Polska, Itálie, Španělska a Velké Británie, a vyjádřila závazek pro podporu „nezávislosti, suverenity a územní celistvosti“ Ukrajiny.
„Spojené státy nevěří, že členství Ukrajiny v NATO je realistickým výsledkem vyjednávání o urovnání konfliktu,“ řekl Hegseth, citovala agentura AP. „Místo toho musí být jakákoli bezpečnostní záruka podpořena schopnými evropskými i mimoevropskými jednotkami,“ dodal a vysvětlil, že v rámci bezpečnostní záruky by neměli být na Ukrajině rozmístěny americké jednotky. V souvislosti s tím Hegseth uvedl, že evropské jednotky by měly být hlavní silou zajišťující poválečnou Ukrajinu.
Jeden evropský obranný představitel prohlásil v rozhovoru pro CNN, že i když mnozí v NATO nevěří v možnost vstupu Ukrajiny do Aliance kvůli politické situaci s Ruskem, veřejně to obvykle nevyjadřují – na rozdíl od Hegsetha. Důvodem je snaha znemožnit Rusku, aby si myslelo, že může diktovat, kdo může být členem NATO.
Hegsethova poznámka byla kritizována i některými bývalými členy Bidenovy administrativy, kteří jsou toho názoru, že tím Spojené státy ztratily důležitý vyjednávací nástroj. Matthew Miller, bývalý mluvčí ministerstva zahraničí, konkrétně uvedl, že se tím USA vzdaly jednoho z hlavních bodů nátlaku na Rusko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová