Ukrajina v NATO? Ostrá slova ministra z USA. Evropané prý taky nevěří, ale kvůli Rusku to neřeknou nahlas

13.02.2025 18:25 | Monitoring

Jednání o válce na Ukrajině se dávají do pohybu. Americký ministr obrany Pete Hegseth prohlásil, že členství Ukrajiny v NATO není realistické, a zároveň navrhl zvýšit výdaje na obranu členských států NATO na pět procent z HDP. Na scéně se objevují i kritické hlasy představitelů Evropské unie, které trvají na podpoře Ukrajiny ve snaze udržet její územní integritu. Americká delegace vedená viceprezidentem J.D. Vancem by se měla s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským setkat v pátek 14. února na jednání v Mnichově.

Ukrajina v NATO? Ostrá slova ministra z USA. Evropané prý taky nevěří, ale kvůli Rusku to neřeknou nahlas
Foto: Screen X Shawna Ryana
Popisek: Pete Hegseth

Ministr obrany Spojených států amerických Pete Hegseth ve středu prohlásil, že členství Ukrajiny v NATO je nereálné, a navrhl, aby se Ukrajina připravila na vyjednání mírového urovnání, které by podpořily mezinárodní jednotky, místo toho, aby doufala ve znovuzískání všech svých území okupovaných Ruskem. Návrat k hranicím Ukrajiny před rok 2014 americký ministr obrany považuje za „nereálný cíl“.

Nesouhlas s tímto Hegsethovým tvrzením vyjádřila vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku spolu na platformě X ve společném vyjádření států neformálního uskupení WEIMAR+, tedy Francie, Německa, Polska, Itálie, Španělska a Velké Británie, a vyjádřila závazek pro podporu „nezávislosti, suverenity a územní celistvosti“ Ukrajiny.

„Spojené státy nevěří, že členství Ukrajiny v NATO je realistickým výsledkem vyjednávání o urovnání konfliktu,“ řekl Hegseth, citovala agentura AP. „Místo toho musí být jakákoli bezpečnostní záruka podpořena schopnými evropskými i mimoevropskými jednotkami,“ dodal a vysvětlil, že v rámci bezpečnostní záruky by neměli být na Ukrajině rozmístěny americké jednotky. V souvislosti s tím Hegseth uvedl, že evropské jednotky by měly být hlavní silou zajišťující poválečnou Ukrajinu.

Jeden evropský obranný představitel prohlásil v rozhovoru pro CNN, že i když mnozí v NATO nevěří v možnost vstupu Ukrajiny do Aliance kvůli politické situaci s Ruskem, veřejně to obvykle nevyjadřují – na rozdíl od Hegsetha. Důvodem je snaha znemožnit Rusku, aby si myslelo, že může diktovat, kdo může být členem NATO.

Hegsethova poznámka byla kritizována i některými bývalými členy Bidenovy administrativy, kteří jsou toho názoru, že tím Spojené státy ztratily důležitý vyjednávací nástroj. Matthew Miller, bývalý mluvčí ministerstva zahraničí, konkrétně uvedl, že se tím USA vzdaly jednoho z hlavních bodů nátlaku na Rusko.

Hegseth také zopakoval výzvu Donalda Trumpa, aby členské státy NATO zvýšily své výdaje na obranu na pět procent HDP. Doposud státy přispívaly dvěma procenty z HDP, to je ovšem podle Hesgetha příliš nízká hranice. Hegseth ve svém projevu zdůraznil, že USA zůstávají zavázány k NATO a obrannému partnerství s Evropou, ale nebudou již tolerovat nevyvážený vztah, který podporuje závislost.

Telefonáty amerického prezidenta

Prezident Spojených států Donald Trump pak na sociální síti Truth Social oznámil, že vedl „dlouhý a velmi produktivní telefonát“ s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prezidenti obou velmocí se měli shodnout na tom, že chtějí zastavit nespočet úmrtí, ke kterým dochází ve válce na Ukrajině.

Prezident Trump se spolu s prezidentem Putinem dohodl na „úzké spolupráci“ a na okamžitém zahájení jednání. Za USA jednání povede ministr zahraničních věcí Marco Rubio, ředitel CIA John Ratcliff, poradce pro národní bezpečnost Michael Waltz a velvyslanec Steve Witkoff.

Ihned po rozhovoru s Putinem si Donald Trump volal i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Rozhovor proběhl velmi dobře. Stejně jako prezident Putin chce uzavřít MÍR,“ uvedl Trump o telefonátu se Zelenským na síti Truth Social.

Americká delegace by se s ukrajinským prezidentem měla sejít v pátek v Mnichově. Delegaci povede viceprezident J.D. Vance a ministr zahraničí Marco Rubio. „Doufám, že výsledky tohoto setkání budou pozitivní. Je načase zastavit tuto směšnou válku, v níž dochází k masivnímu a naprosto zbytečnému ZABÍJENÍ a ZNIČENÍ. Bůh žehnej lidu Ruska a Ukrajiny!“ dodal Trump.

Později téhož dne Trump uvedl, že osobní setkání s Vladimirem Putinem by se mohlo odehrát v Saúdské Arábii, informuje CNN. Datum tohoto setkání podle Trumpa „nebylo stanoveno“, ale uvedl, že by se mohlo uskutečnit v „nepříliš vzdálené budoucnosti“.

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyjádřil ve středu souhlas ohledně potřeby vyvážené bezpečnostní podpory Ukrajině, ale zároveň zdůraznil, že pro skutečnou změnu trajektorie konfliktu je třeba učinit více. Nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans v rozhovoru pro CNN dodal, že Evropa by měla více přispívat k obraně vlastního kontinentu a zajištění své bezpečnosti. Lotyšský ministr obrany Andris Spruds pak řekl CNN, že USA jsou „naprosto nepostradatelné“, pokud jde o „omezení a zadržení agresorské země, Ruska“.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Teď téměř vše kritizujete

Ale jak vám tu kritiku věřit, když dokud jste byli ve vládě, tak jste ani necekli, a to téměř doslova? Vždyť jste ani neprosadili nic z Vašeho pirátského programu? PS: Nemyslíte, že bylo chybou jít do této vlády? Přijde mi, že jste víc slyšet až po vystoupení z ní, jen vám to, co tak najednou říkáte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 13 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …