Ukrajina v NATO, válka USA s Ruskem. Souvislosti. Weigl usadil Zelenského a jeho fanoušky

18.07.2023 17:59 | Zprávy

MONITORING Jiří Weigl z Institutu Václava Klause není překvapený, že Ukrajina na summitu NATO v litevském Vilniusu nedostala žádné konkrétní záruky brzkého vstupu do Aliance. Podle Weigla si totiž Spojené státy uvědomují, že by to znamenalo reálnou hrozbu války NATO s Ruskem v blízké budoucnosti. „USA nepovažují obranu Ukrajiny za takový svůj prioritní národní zájem, který by ospravedlnil válečný střet s jaderným Ruskem,“ tvrdí Weigl.

Ukrajina v NATO, válka USA s Ruskem. Souvislosti. Weigl usadil Zelenského a jeho fanoušky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Weigl si všímá, že ukrajinská strana mluví po summitu NATO o zklamání, když neobdržela žádné záruky brzkého vstupu do Aliance. Stejně tak jsou prý zklamané některé skupiny v České republice. „Nejen na Ukrajině se v souvislosti s nimi mluví o zklamání. U nás se před summitem hovořilo jenom o naší bezvýhradné podpoře co nejrychlejšího ukrajinského členství, za což se všichni ústavní činitelé stavěli. Nic takového se však ve Vilniusu nestalo, a tak mnohde panuje rozčarování. Nemělo by,“ píše Weigl a vysvětluje, proč by Ukrajina neměla do NATO vstupovat.

Zejména jde o to, že Rusko dlouhodobě varuje před rozšiřováním NATO a v případě Ukrajiny ukázalo, že je kvůli tomu ochotné jít do války. „Útok Ruska na Ukrajinu loni v únoru vyslal vůči Západu jasný vzkaz – Rusko je kvůli Ukrajině připraveno jít do války, což také udělalo. Vyvrcholilo tím období neustálých ruských varování a hrozeb, odmítajících další rozšiřování NATO východním směrem, které započalo známým Putinovým projevem v Mnichově v roce 2007 a pokračovalo konfliktem s Gruzií, obsazením Krymu a boji na Donbase,“ vysvětluje Weigl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Američani s Ruskem nemusí bojovat přímo, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 18.07.2023 18:26:10
Na to mají užitečné idioty Banderovce potažmo vazalské vlády v celé Evropě snad s výjimkou Maďarska..Fiala má ve své hlavě silné signály že útok Ruska na Ukrajinu byl zcela nevyprovokovaný ale tak jednoduché to zas není Rusko bylo vlákáno do Ukrajinské pasti Americkými kazisvěty kteří neutrální Ukrajinu rozvrátili Majdanem a v podstatě si jí za pomocí Banderovců zkolonizovali .Ti se nyní cítí podvedeni což je vidno i z vizáže Zelenského .Ukrajinci by udělali dobře kdyby obnovili neutralitu a nekoketovali s NATO a provedli znárodnění zemědělské půdy aby nebyli pacholky na rodné hroudě.

|  21 |  0

Další články z rubriky

Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

4:44 Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

„Ideálním rozhodnutím by bylo ukončení boje o světovou moc vytvořením demokratického OSN, kde by o p…