Ukrajina získala rakety Patriot z Izraele. Ten systémy vyřadil kvůli „přátelské palbě“

07.02.2025 21:00 | Monitoring

Izrael se po téměř třech letech odporu podvolil západnímu tlaku a umožnil dodávky raket ze svých systémů Patriot Ukrajině, přestože tyto systémy sám vyřadil z provozu kvůli vážným problémům s tzv. přátelskou palbou. Během izraelských leteckých a protivzdušných operací totiž mělo docházelo k sestřelování vlastních dronů, přičemž podle amerických vojenských zdrojů tvořila až 40 % sestřelených letadel izraelská technika.

Ukrajina získala rakety Patriot z Izraele. Ten systémy vyřadil kvůli „přátelské palbě“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

USA a jejich spojenci v posledních měsících intenzivně dodávali rakety systému Patriot na Ukrajinu, přičemž část této munice pocházela z izraelských zásob. Tato rozhodnutí přišla v době, kdy se západní arzenály Patriotů výrazně ztenčily a Ukrajina dostala při jejich distribuci prioritu. Kvůli intenzivním ruským úderům na tyto systémy utržila Ukrajina těžké ztráty, přičemž se ukázalo, že ruské síly v roce 2024 výrazně zlepšily schopnost jejich neutralizace.  

Navzdory tomu, že Izrael pod západním tlakem nakonec povolil dodávky Patriotů na Ukrajinu, sám tyto systémy vyřadil z provozu kvůli vážným problémům s tzv. přátelskou palbou. Během izraelských leteckých a protivzdušných operací totiž docházelo k sestřelení značného počtu vlastních dronů, uvedl web Military Watch Magazine.

Podle amerických vojenských zdrojů bylo v posledních měsících až 40 % letadel sestřelených izraelskými silami vlastními izraelskými prostředky. Tento problém připomíná incidenty z roku 2003, kdy americké systémy Patriot během invaze do Iráku sestřelily spojenecká letadla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…