Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že armáda poprvé nasadila do bojů rakety dlouhého doletu systému ATACMS. Britská veřejnoprávní BBC napsala, že s pomocí tohoto systému bylo zničeno 9 ruských vrtulníků. Ukrajinská strana nepotvrdila, že by systém ATACMS použila právě na zničení vrtulníků. Ukrajina uvedla, že mezi zasaženými cíli v Berdjansku a Luhansku byl systém protivzdušné obrany a další vybavení.
Z Washingtonu v souvislosti se systémem raket dlouhého dosahu zaznělo, že Bidenova administrativa předala tento zbrojní systém na Ukrajinu v tichosti, aby Rusové neodsouvali svou techniku předem z jeho dosahu.
Kvůli obavám z napětí s Ruskem mají podle agentury AP rakety poskytnuté Ukrajině nižší dolet, než je maximální, kterého je systém schopen. Varianta dodaná do Kyjeva nese kazetovou munici, která ze vzduchu uvolňuje stovky malých bomb namísto jediné hlavice, uvedla AP. Zprávu agentury AP převzala i BBC.
Podle agentury Reuters ze strany Kyjeva zazněl slib, že rakety dlouhého dosahu nebudou použity proti cílům v Rusku. Západ na druhé straně říká, že dodané zbraně může Ukrajina využít k osvobozování vlastního území. Ukrajinský poradce prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak konstatoval, že začala nová kapitola války. „V mezinárodně uznávaných hranicích Ukrajiny již nejsou žádná bezpečná místa pro ruské jednotky,“ napsal na sociální síti X.
Ukrajinci se netají tím, že hodlají dojít na jih k Azovskému moři. Rusové dál vyvíjejí tlak u Kupjansku. Ale Ukrajinci tvrdí, že je úspěšně brzdí a blokují jejich snahy o postup k městu.
Washingtonský Institut pro studium války (ISW) uvedl, že vedle systému ATACMS je už na Ukrajině i 31 tanků Abrams, které USA přislíbily Izraeli. Podle analytiků však bude ještě chvíli trvat, než se americké tanky objeví v přední linii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.