Ukrajinská armáda prý bojuje jako za první světové. Zbraně přezdívané "muzeum", informace posílané posly...

17.08.2015 19:42 | Zprávy

Zbraně staré někdy i více než 80 let musejí používat ukrajinští vojáci při obraně východních částí své země před proruskými separatisty. Na vině je obava americké administrativy z toho, že v případě dodávek smrtících zbraní Kyjevu by Moskva konflikt na Donbasu eskalovala. Vyplývá to z reportáže amerických novin Washington Post, jejíž český překlad přinesly Britské listy.

Ukrajinská armáda prý bojuje jako za první světové. Zbraně přezdívané "muzeum", informace posílané posly...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

Reportáž píše o Sašovi Bakovi, který je velitelem 7. roty u 93. brigády ukrajinské armády. Ve svých 21 letech je prý zdaleka nejzkušenějším a nejlépe vycvičeným vojákem jednotky čítající 110 členů.

Setrvalý útok separatistů by neustáli

Úkolem této jednotky je bránit část téměř opuštěné vesnice Pisky, ležící pouhou míli od proruskými separatisty kontrolovaného Doněcku.

„V jednotce má směsici uboze vycvičených vojáků a dobrovolníků. Ví, že setrvalý útok na jejich pozici by nemohli ustát,“ píše se v reportáži.

Celý text v češtině je ZDE

Letos už ztratili devět vojáků

Každý den se soumrakem začíná vzájemná přestřelka z automatických zbraní. Rota, kterou Saša Bak vede, má velitelství v jednom z polorozbořených domů, známé jako Pozice 18. Okolo jsou vykopány šest stop hluboké zákopy a palebné posty ve vzdálenosti necelých 100 metrů od základny.

Během dne, kdy je ostřelování sporadické, rota pracuje na zlepšení obrany Pozice 18. Vojáci plní pytle na umělé hnojivo hlínou a nahrazují ty poškozené z předchozí noci. Jiní kopou nové skrýše, v nichž budou žít následující měsíce. Velitel Bak ale přiznává, že Pozice 18 by příliš mnoho přímých útoků nevydržela.

Sedmá rota ztratila během letošního roku devět vojáků a 26 bylo zraněno. To vše od února, kdy bylo uzavřeno příměří, které bylo téměř okamžitě porušeno.

Celá reportáž v angličtině je ZDE

Kulomet z roku 1930

Jedním ze symbolů Pozice 18 je prý zbraň, které vojáci říkají „muzeum“. V zákopu, který je nejblíže separatistickým pozicím, je kulomet vyrobený v roce 1930. V chodu je jen díky neustálé údržbě.

V reportáži se píše, že tato zbraň je výstižnou metaforou způsobu, jakým sedmá rota vede válku. Téměř veškerá její výzbroj totiž pochází ze starého sovětského arzenálu nebo se ji podařilo ukořistit od lépe vybavených proruských jednotek.

Důležité informace předávají poslíčci

Život v podzemních skrýších a zákopech je návratem do první světové války. Ovšem nejen tím. Důležité informace jsou předávány pomocí poslíčků, protože separatisté pravidelně poslouchají nezabezpečené vysílačky.

Sedmá rota má při svých 110 vojácích jen čtyři zařízení pro noční vidění. Přitom separatisté zcela běžně používají drony a monitorují jejich prostřednictvím oblast Pozice 18. Drony jsou vybavené termosenzory i nočním viděním, a pomáhají tak navádět separatistickou artilerii, tvrdí Bak.

Cokoliv Amerika pošle, bereme

Reportáž poukazuje na to, že už v březnu 2014 schválila americká vláda vojenskou pomoc ukrajinské armádě ve výši 214 milionů dolarů. Ovšem tato pomoc neobsahuje smrtící zbraně. Pomoc prý obsahovala komunikační vybavení, vojenské automobily Humvee, protidělostřelecké radary, zařízení na noční vidění a termosenzorické přístroje.

„Amerika může poslat cokoliv,“ řekl reportérům amerického listu voják používající přezdívku Ruby. „Protitankové střely, Humvee, sušené jídlo, cokoliv má, bereme.“

Obamova administrativa prý nechce ukrajinské armádě dodávat zbraně, dokonce ani obranné, kvůli obavě z toho, že Rusko eskaluje konflikt, což může skončit anexí dalšího území stejně jako v případě Krymu.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …