Savčenková jako důstojnice ukrajinského letectva vstoupila do dobrovolnické jednotky, aby mohla bojovat s Ruskem podporovanými separatisty. V létě 2014 ji ale rebelové zajali a předali Rusům, kteří ji obvinili z podílu na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny. Po odsouzení ji Moskva vyměnila za dva ruské vojáky, zajaté a odsouzené na Ukrajině. Během svého věznění, prokládaného hladovkami a vlasteneckými výzvami, byla zvolena poslankyní. Do vlasti se vrátila jako ukrajinská obdoba Johanky z Arku.
Ale poslední kroky Savčenkové, včetně schůzky s vůdci proruských separatistů a zveřejnění neověřených seznamů zajatců z konfliktu na východě Ukrajiny, budí značné kontroverze a vynesly ji i vyloučení ze strany expremiérky Julije Tymošenkové, za kterou byla zvolena do parlamentu. Úřady ji také kritizují, že mezi zajatce zahrnula i pohřešované a zabité vojáky, zatímco jiné zajatce prý opominula.
Savčenková tvrdí, že jí jde o to, aby se na svobodu co nejdříve dostali všichni zajatí a věznění Ukrajinci. Její kritici ji ale vytýkají, že ve skutečnosti přistoupila na hru Moskvy, jejímž cílem je vynutit si uznání separatistů a oslabit Ukrajinu. Kyjev totiž s předáky rebelů odmítá přímo jednat, protože je považuje za pouhé loutky Moskvy, a tvrdí, že právě separatisté úmyslně oddalují výměnu zajatců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk