„Už zase tady někdo vytahuje výraz umírněného islámu. Patent na umírněný islám patří Západu. Neexistuje umírněný a neumírněný islám. Islám je jen jeden. Cílem užívání takovýchto výrazů je pouze oslabit islám,“ cituje Erdogana turecký anglojazyčný server Daily Sabah. Podle serveru Erdogan svá slova jasně směřoval na adresu saúdskoarabského korunního prince Mohammada bin Salmana, který termín použil. Stalo se tak ve čtvrtek 9. listopadu na mezinárodní konferenci ženských podnikatelek, pořádané Radou pro ženskou solidaritu (Women’s Solidarity Council) v Ankaře.
„Oni nám říkají, abychom se navrátili k modernímu islámu. Ale jsou to oni, kdo stále ještě zakazují ženám řídit například automobil. Je snad taková věc součástí islámu?“ řekl Erdogan v jasném výpadu na adresu saúdského prince. O jeho slovech informuje i turecký web Hurriyetdailynews.
Diskriminace muslimek
Jak informuje Daily Sabah, Erdogan ve svém projevu rovněž kritizoval diskriminaci namířenou proti muslimským ženám. K té podle něj dochází v evropských zemích v důsledku toho, že členské země Evropské unie postupně přikročují k zakazování pokrývek hlavy. „Pokrývky hlavy jsou postupně zakazovány na veřejnosti ve státech Evropské unie. Představuje to pokus, jak znepřístupnit muslimským ženám vstupovat do společenského života,“ postěžoval si Erdogan. „Snahy o to, uvěznit muslimské ženy v jejich domovech, se šíří jako virus,“ doplnil.
„V současnosti většina muslimských zemí aktivně zamezuje muslimským ženám pracovat a získat vzdělání. Ti, kteří nás poučují o lidských právech, naneštěstí jásají v situaci, kdy je základní lidské právo pošlapáváno v jejich vlastních zemích,“ upřesnil svá slova turecký prezident.
Erdogan rovněž zmínil, že Turecko jen na uprchlíky ze Sýrie a Iráku utratilo 30 miliard dolarů (více než 657 miliard korun), zatímco Evropská unie přijala závazek dát na uprchlíky šest miliard eur (153 miliard korun), ale zatím na jejich podporu vydala jen 800 milionů eur (přibližně 20 miliard korun). „Zatímco rozvinuté země hledají mír a komfort za použití striktních bezpečnostních opatření za vysokými zdmi, Turecko přijalo miliony lidí nezávisle na jejich etnickém původu, náboženství, jazyce a vyznání,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž