Od pochodu vysokoškolských studentů, učitelů a novinářů na Pražský hrad 25. února 1948 na podporu prezidenta Edvarda Beneše uplynulo již 75 let. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) u příležitosti výročí připomíná důležitost demokratických hodnot. Svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí a musí se za ně bojovat.
Průvod na Hrad vedený studentem a poslancem Josefem Lesákem byl jediným významnějším odporem proti převzetí moci komunisty. Byl zastaven v Nerudově ulici, kde byl ve zmatku postřelen jeden z demonstrantů.
Únorové události 1948 Vystrčil staví i do kontextu s aktuálním děním na Ukrajině. „Dnes je to zvláště aktuální i proto, že je to 366 dní od začátku ruské agrese na Ukrajině. Tam je to také o útlaku svobody, o tom, že Rusko krade Ukrajině demokracii, suverenitu, schopnost se samostatně rozhodovat.“ vysvětluje. „V tomto musí být postavení České republiky jasné. Musíme podporovat Ukrajinu, protože je to něco obdobného, jako se mělo stát v Československu v roce 1948. Měli jsme se postavit za studenty a za to, aby bylo přijato ústavní řešení,“ říká Vystrčil.
Přes pět tisíc studentů v únoru 1948 protestovalo proti převzetí moci komunisty. Ve veřejném protestu vyzývali prezidenta Edvarda Beneše, aby nepřijímal demisi, kterou 20. února podalo 12 ministrů nekomunistických stran, o pár dnů později další dva. Část protestujících byla příslušníky SNB zbita v Nerudově ulici, další byli rozehnání na Loretánském náměstí. Okolo sta protestujících bylo zatčeno, jeden z nich – student Josef Řehounek – byl postřelen do nohy.
Odvaha všech těchto studentů by podle Vystrčila neměla být nikdy zapomenuta a lidé by se jimi i dnes mohli inspirovat.
Beneš demisi ministrů, včetně návrhů Klementa Gottwalda, kterými lidmi by měli být ministři ve svých funkcích nahrazeni, nakonec přijal. Gottwald vítězství komunistické strany následně oznámil na Václavském náměstí, kde se sešlo až 80.000 lidí.
Po nastolení komunistické diktatury se prověrky studentů a akademiků a vylučování z vysokých škol staly běžnou praktikou. Klement Gottwald se v červnu 1948 stal novým prezidentem Československa.
Na výročí Února vzpomínal i premiér Petr Fiala, který navíc připomněl o dva roky mladší výročí umučení faráře Josefa Toufara.
„Krutost, zločiny a útlak komunistického režimu nesmějí být zapomenuty. S úctou si připomínáme jeho oběti,“ napsal premiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk