„Internet je obrovský zdroj informací. Dnes máme tolik informací, že je někdy problém se v nich úplně dobře vyznat, protože je tu spousta dezinformací schválně a spousta z nich je z blbosti,“ uvedl bezpečnostní expert.
V posledních dvou letech svět čelí obrovské vlně strachu; nejdřív jej vyvolala covidová pandemie, nyní je zde rusko-ukrajinský konflikt, který děsí svou blízkostí k našim hranicím. Spolu s tím se svět ocitá i ve válce dezinformační.
Šándor proto radí občanům, jak a kdy zapínat kritické myšlení k rozpoznávání faktů a lží. „Platí, že čím méně o problému víte, tím více jste náchylní věřit blbosti,“ zmínil předně obecný návod.
Znepokojuje ho, že řada lidí se dnes ani nenamáhá ověřovat si zdroje a pravost informací. „Nesnaží se hledat a ověřovat si informace. Pokud informaci přinese pouze jeden zdroj, nebo odzdrojována vůbec není, je velká pravděpodobnost, že jde o nějaký fejk,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.