Server britského deníku The Independent zaregistroval výtku londýnského starosty Sadiqa Khána, prvního muslima v čele Londýna, který má dojem, že se policie dopouští rasové diskriminace a stigmatizace dětí. Co ho k tomuto názoru vedlo? Prý pohled do policejní databáze členů gangů, kde je 80 procent osob tmavé pleti a 75 procent zaregistrovaných osob je mladších 25 let. Starostovi se zdá, že je policejní databáze nevyvážená, a žádá nápravu. „Množství mladých mužů černé pleti v databázi je nepřiměřené,“ konstatoval Khan s tím, že takovéto zastoupení mladých mužů v databázi nemusí odpovídat realitě.
Osoby, které příliš neodpovídají přísným policejním kritériím pro umístění mladých lidí do databáze, by měly být vyřazeny. Starosta tak žádá, aby policie více spolupracovala s Komisí pro rovnost a lidská práva. Změny by se podle Sadiqa Khana měly projevit nejpozději do konce roku 2019.
Scotland Yard starostovi oponuje, že evidence osob v databázi činí z Londýna bezpečnější město. Za posledních pět let prý databází proplulo na sedm tisíc jmen a 96 procent z nich bylo odsouzeno za trestný čin. Celých 79 procent spáchalo násilný trestný čin se zbraní nebo loupež. Bohužel nescházejí ani zločiny spojené s drogami.
Pokud se někdo ocitne v kritizované databázi, nečastěji tam pobude dva roky a čtyři měsíce. Policejní dohled a snaha odradit tyto osoby od páchání zločinů prý nesou své ovoce. V tomto segmentu osob zločinnost poklesla. Strážci zákona odmítají, že by jejich databáze byla zmanipulovaná a rasisticky zabarvená. Policisté se nebrání diskusi o citlivějším přístupu k osobám evidovaným v databázi, ale o přínosu celého systému nepochybuje.
Starosta Khan přínos databáze uznává, ale jedním dechem dodává, že chápe obavy lidí z toho, jak se s údaji zachycených osob pracuje. „Je třeba vše důkladně přehodnotit, aby bylo zajištěno, že bude použita zákonným způsobem a jen tam, kde to bude nezbytné,“ uvedl Khan. Britská pobočka neziskové organizace Amnesty International k tomu dodává, že někteří policisté zařazují lidi do databáze gangů jen kvůli hudbě, jakou poslouchají. Podle některých policistů právě hudba může naznačovat náchylnost ke členství v gangu. S touto praxí je podle Amnesty International třeba skončit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp