Upravte to, je tam moc lidí tmavé pleti! Muslimský starosta Londýna napadl databázi policie

10.01.2019 19:56 | Zprávy

Britská policie v roce 2011 vytvořila databázi gangů. Londýnský starosta Sadiq Khan požaduje, aby strážci zákona databázi upravili. Zdá se mu totiž rasově nevyvážená. Obsahuje údaje asi o čtyřech tisících lidí, kteří do některého z gangu patří nebo u nich existuje možnost, že by do gangu mohli vstoupit. Tři čtvrtiny osob zaznamenaných v databázi jsou mladší 25 let a 80 procent osob je tmavé pleti.

Upravte to, je tam moc lidí tmavé pleti! Muslimský starosta Londýna napadl databázi policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: V ulicích Londýna

Server britského deníku The Independent zaregistroval výtku londýnského starosty Sadiqa Khána, prvního muslima v čele Londýna, který má dojem, že se policie dopouští rasové diskriminace a stigmatizace dětí. Co ho k tomuto názoru vedlo? Prý pohled do policejní databáze členů gangů, kde je 80 procent osob tmavé pleti a 75 procent zaregistrovaných osob je mladších 25 let. Starostovi se zdá, že je policejní databáze nevyvážená, a žádá nápravu. „Množství mladých mužů černé pleti v databázi je nepřiměřené,“ konstatoval Khan s tím, že takovéto zastoupení mladých mužů v databázi nemusí odpovídat realitě.

Osoby, které příliš neodpovídají přísným policejním kritériím pro umístění mladých lidí do databáze, by měly být vyřazeny. Starosta tak žádá, aby policie více spolupracovala s Komisí pro rovnost a lidská práva. Změny by se podle Sadiqa Khana měly projevit nejpozději do konce roku 2019.

Scotland Yard starostovi oponuje, že evidence osob v databázi činí z Londýna bezpečnější město. Za posledních pět let prý databází proplulo na sedm tisíc jmen a 96 procent z nich bylo odsouzeno za trestný čin. Celých 79 procent spáchalo násilný trestný čin se zbraní nebo loupež. Bohužel nescházejí ani zločiny spojené s drogami.

Pokud se někdo ocitne v kritizované databázi, nečastěji tam pobude dva roky a čtyři měsíce. Policejní dohled a snaha odradit tyto osoby od páchání zločinů prý nesou své ovoce. V tomto segmentu osob zločinnost poklesla. Strážci zákona odmítají, že by jejich databáze byla zmanipulovaná a rasisticky zabarvená. Policisté se nebrání diskusi o citlivějším přístupu k osobám evidovaným v databázi, ale o přínosu celého systému nepochybuje.

Starosta Khan přínos databáze uznává, ale jedním dechem dodává, že chápe obavy lidí z toho, jak se s údaji zachycených osob pracuje. „Je třeba vše důkladně přehodnotit, aby bylo zajištěno, že bude použita zákonným způsobem a jen tam, kde to bude nezbytné,“ uvedl Khan. Britská pobočka neziskové organizace Amnesty International k tomu dodává, že někteří policisté zařazují lidi do databáze gangů jen kvůli hudbě, jakou poslouchají. Podle některých policistů právě hudba může naznačovat náchylnost ke členství v gangu. S touto praxí je podle Amnesty International třeba skončit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …