Evropská unie v posledních několika letech pracovala na reformě společné zemědělské politiky. Teď přišla válka na Ukrajině, rostoucí ceny energií. Nová politika má začít s příštím rokem, tedy od roku 2023. Jak podle Nekuly válka na Ukrajině se zemědělskou politikou zamává? „Válka na Ukrajině zamíchá, určitě... Musíme dostat do rovnováhy dvě věci. Jednak to, co zemědělství od pradávna tvoří, je základem činnosti, to znamená výroba potravin a uživit lidi. A my potřebujeme v České republice a v celé Evropské unii uživit obyvatelstvo, uživit i uprchlíky, kteří k nám přišli, ale Evropská unie má větší přesah, protože Evropská unie je vlastně velkým výrobcem potravin, ale i největším exportérem potravin na světě, takže my potřebujeme i udržet jakousi rovnováhu mimo naše hranice. A nemůžeme se stavět zády k té situaci, která nastala, součástí války na Ukrajině vznikla velká nerovnováha na trzích, třeba s obilím nebo se slunečnicovým olejem,“ zmínil Nekula.
„To, že ruské válečné loďstvo zablokovalo Oděsu, přes kterou šla většina exportu ukrajinského obilí, tak to vlastně vyvolalo problém, kdy státy Blízkého východu a Afriky najednou neměly přístup k ukrajinskému obilí. A to vyvolalo nerovnováhu, rozbouřilo cenovou hladinu a na rovinu si řekněme, že ty ceny letí nahoru. A teď, kde tyto státy vezmou dostatek potravin, aby u nich nenastal problém se zásobováním obyvatelstva či hladomor – a ono by to řetězově, kdyby se to stalo, mohlo vyvolat další uprchlickou vlnu, což samozřejmě nechceme ani my v České republice, ani jiné státy Evropské unie. Takže ten dopad tam bude,“ dodal Nekula.
„Na druhou stranu nesmíme zapomínat na to, že zemědělství má výrazný vliv i na životní prostředí, a my chceme, abychom produkovali potraviny, ale šetrnějším způsobem. Ohleduplnějším, abychom lépe hospodařili v krajině. Protože průmyslový charakter zemědělství už začíná narážet na své limity a začíná se stávat kontraproduktivním, takže je potřeba věnovat více pozornosti šetrnějšímu hospodaření v krajině, abychom lépe hospodařili s vodou v krajině, zabraňovali vysušování, měli více krajinných prvků, mysleli na biodiverzitu. A tyto věci jsou velmi důležité. A samozřejmě když produkujeme potraviny, tak chceme, aby ty potraviny byly zdravější. To je prostě zadání od obyvatel Evropské unie, nejenom z České republiky, ale napříč všemi státy Evropské unie. To zadání: abychom vyráběli zdravější potraviny, abychom podpořili menší zemědělce, abychom podpořili mladší zemědělce. Takže o tom je ta nová společná zemědělská politika, dělejme ty věci lépe a ohleduplněji k životnímu prostředí,“ zmínil Nekula.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.