Průměrně česká policie zachytí na našem území třicet uprchlíků denně. Díky nařízení Tomáše Tuhého je preventivně monitorováno pohraničí. "Trochu máme již přehled o tom, kudy nám uprchlíci do České republiky přicházejí," uvedl. Obvyklou cestou je dle něj přepravní prostředek, například vlaky, autobusy. "Někteří uprchlíci se však snaží stopovat, nebo si najímají taxíky," dodal.
Podle Tuhého případnými převaděči jsou především cizinci. Hlavní migrační vlna však prý přechází přes Maďarsko a Rakousko.
- Celý rozhovor ZDE
V případě zadržení běženců v České republice se podle Tuhého nejprve zjišťuje, zda mají zažádáno o azyl, v rámci dublinských dohod se do několika dnů či týdnů vrací do nejbližší země, odkud přišel. "Co se týče těchto způsobů přebírání cizinců, tak v tuto chvíli komunikujeme vždy s tím státem, do kterého je vydáváme. Je prováděna eskorta, přímo je předáváme kolegům z příslušného státu," uvedl Tuhý. V případě, že uprchlík nesplňuje ani jednu výše uvedenou podmínku, je odvezen dle policejního prezidenta do detenčních zařízení a následuje po administrativních úkonech správní vyhoštění, například i do zemí, odkud běženec pochází. "Nevracíme je pouze do Sýrie, kde je válečný stav," podotkl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef