Uprchlické děti prý pálily medvídka, aby se zahřály

21.10.2015 14:18 | Zprávy

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch informuje o situaci na slovinsko-chorvatské hranici. Uprchlíci jsou zde totiž uvězněni a nemohou ani do jedné země, jelikož obě dvě uzavřely hranice a nechtějí je na svém území. A tak jen v dešti a zimě stojí a čekají, co se bude dít, zatímco si země přehazují horkou bramboru odpovědnosti.

Uprchlické děti prý pálily medvídka, aby se zahřály
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů

Pětadvacetiletý Syřan Hadi čeká na území nikoho mezi Slovinskem a Chorvatskem již dvacet hodin v zimě a dešti, společně se stovkami dalších žadatelů o azyl, kteří sem byli dovezeni z chorvatského uprchlického tábora v Tavorniku.

Místní policie není schopná říct, jak dlouho ještě budou muset uprchlíci čekat. „Jak je situace strašná mi došlo ve chvíli, kdy jsem viděla děti, jak pálí plyšového medvídka, aby jim bylo alespoň trochu teplo,“ píše Lydia Gallová, výzkumnice HRW. „Není zde žádné přístřeší; uprchlíci a dobrovolníci mi řekli, že jídlo a voda dorazila až pozdě odpoledne, když byly na místo vpuštěny humanitární organizace.

Jeden z uprchlíků, Syřan Mohamed, ztratil svou ženu a dvě děti, když nastupovali do autobusů, jež je měly převést do Slovinska. Netuší, kdy se opět sejdou. Další Syřan, Ali, vyjádřil svůj šok nad tím, že nechápe, jak se tohle může v Evropě dít.

Celý text zde

„Zřejmě může. Za poslední měsíc jsem viděla, jak postupně zavírající se hranice v balkánských zemích nechávají tisíce lidí, včetně žen a dětí, bez prostředků a vystavené nepřízni počasí,“ píše Gallová.

V současnosti jsou zavřené maďarské hranice s Chorvatskem i Srbskem. Uprchlíci se tak pokusili jít přes Slovinsko, to však oznámilo, že přijme jen tolik lidí, kolik jich přijme Rakousko, které si mezitím postěžovalo, že již nemá další kapacity. A předevčírem Chorvatsko zavřelo hranice se Srbskem a výsledkem toho všeho je ohromné množství lidí stojících „ve špíně a dešti“ na územích nikoho.

Problém podle ní tkví v evropské neschopnosti dohodnout se na společném postupu. „Místo toho, aby se soustředily na ožebračování svých sousedů uzavíráním hranic, měly by členské země EU spolupracovat na sdílení odpovědnosti, aby lidé jako Hadi mohli najít ochranu a dostálo se jejich základním humanitárním potřebám,“ vysvětluje Gallová, podle které, když k tomu nedojde, čeká nás „smrtící zima na evropských hranicích“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…